HABER

Aşırı alkol kullanımı ani ölüm nedeni

Aşırı alkol kullanımının ani ölümlere neden olduğu belirtildi. Trabzon Numune Hastanesi Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Bayram, iki saatten kısa süre içinde gerçekleşen ani ölüm nedeninin yüzde 90 oranında kalbe bağlı olduğunu söyledi.

Aşırı alkol kullanımı ani ölüm nedeni

Kalpte ciddi ritim bozuklukları ve kalp yetmezliği gibi durumların zamanında tedavi edilmediği durumlarda ani ölümlere neden olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ali Bayram, "Aşırı alkol kullanımı kalp ritminde bozulmaya ve ani ölüme neden olmaktadır. Ani kardiyak ölüm, daha önce herhangi bir ciddi belirti olmaksızın kısa süre içinde gerçekleşen beklenmedik ölüm şeklidir. Ani ölüm, kroner kalp hastalığının ilk belirtisi olabilir. Ani ölüm erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha sıktır. Bunun nedeni erkeklerde kroner kalp hastalığının daha sık olmasına bağlanabilir. Yaş ilerledikçe ölüm oranı artmaktadır" dedi.

ÇOCUKLARDA ANİ ÖLÜM NEDENİ

1-13 yaşları arasındaki çocuklarda görülen ani ölümlerin beşte biri ve 12-21 yaşları arasında görülen ani ölümlerin üçte birinin kalpten kaynaklandığını kaydeden Prof. Dr. Bayram, "Bu gençlerin yüzde 90'nında kalp hastalığı söz konusudur. Ani ölümlerin bir çok risk faktörü vardır. Bunların başında kalp yetmezliği, alkol, ritim bozukluğu, sigara, ailede ani ölüm olması, önceden kalp krizi geçirmiş olanların olması, kalbin pompa gücünde azalma gibi nedenler başlıca risklerdir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler