HABER

Aşırı sıcak ve nem uyarısı

Uzmanlar, artan hava sıcaklığının ve nemin özellikle, kalp-damar ve tansiyon hastalarının sağlığını olumsuz yönde etkileyeceğini, bu nedenle vatandaşların bilinçli hareket etmesi gerektiği bildirdi.

Aşırı sıcak ve nem uyarısı

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yalçın Kepekçi, aşırı sıcaklık ve nemin ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olduğunu, özellikle kalp, solunum yolları ve tansiyon hastası olanlar ile yaşlıların daha dikkatli olmalarını, kanser hastaları, kemoterapi alanlar ve değişik deri hastalığı bulunanların da güneş ışınlarından korunmaya dikkat etmelerini istedi.

Hava sıcaklığından etkilenmemek için, yeteri kadar sıvı alınması, tuzun da ihmal edilmemesi, güneş altında yorgunluk yapacak hareket ve işlerden, ani ısı değişikliklerinden kaçınılmasını, özellikle yaşlılar ve çocukların mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmamalarını öneren Kepekçi, kalp-damar ve hipertansiyon hastalarını da aşırı sıcak havalara karşı uyardı.

SU TÜKETİMİ VE BESLENMEYE DİKKAT

Kalp yetmezliği olan, kroner arter hastası ve tedavi altındaki hastaların bazı kurallara dikkat etmesini isteyen Prof. Dr. Kepekçi, şu önerilerde bulundu:

"Fazla sıcağa asla maruz kalmayın. Günlük su alımınız kısıtlanmış olsa bile, yazın çok sıcak zamanlarda ve aşırı terlediğiniz dönemlerde su kaybınız artacağı için günde ortalama 2-2,5 litre su için. Deniz kıyısında tatilde iseniz, kumda yatıp, güneş banyosu yapmayın. Denize sabah veya akşam üzeri giriniz. Denizde uzun süre yüzmeyin. Denizde dalmayın, tok karnına denize girmeyin. Fazla yağlı, kızartmalı, ağır gıdalar yerine, bol sebze, haşlama veya ızgara, hafif gıdalar tercih edin. Şeker hastası değilseniz, bol meyve yemeyi tercih edin. Bacaklarınızda varis varsa, denizde belinize kadar olan su seviyesinde yürüyüş yapın. Asla kum banyosu yapmayın."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler