Asırlık kız kardeşler: Uzun yaşamımızın sırrı 3 yemekte saklı

Antalya'nın Serik ilçesindeki Gebiz mahallesinde ormanlık alanda yaşayan kız kardeşler Havva Çevik ve Cennet Karagöz'ün yaşını duyanlar şaşırmadan edemiyor. 119 yaşında Havva Çevik ve 101 yaşındaki Cennet Karagöz, yıllara meydan okuyan yaşlarının sırrını 3 yemeğe bağlıyor.

Serik ilçesi Gebiz mahallesinde ormanlık alandaki iki ayrı müstakil evde hayatlarını sürdüren kız kardeşler, asrı geride bırakan yaşlarına rağmen günlük ihtiyaçlarını kendileri karşılıyor.

Yaşlarıyla şaşırtan kız kardeşlerden Havva Çevik'in 8 çocuğundan 6, Cennet Karagöz'ün ise 8 çocuğundan 22 torunu bulunuyor. Torunlarının torunlarını gören asırlık kız kardeşler, uzun yaşamlarında sağlıklı kalmalarının sırrının tarhana ve buğday çorbası ile bulgur aşı olduğunu söylüyor.

Karagöz, gazetecilere yaptığı açıklamada, çobanlık yaptığını ve Toros Dağları'nın temiz havasında ömrünün geçtiğini anlattı.

Hayatı boyunca önemli hastalık geçirmediğini belirten Karagöz, son yıllarda ayaklarındaki rahatsızlık nedeniyle yürümekte zorluk çekmeye başladığını kaydetti.

Doğayı çok sevdiği için çocuklarının ısrarlarına rağmen evinden ayrılmadığını anlatan Karagöz, "Çok sevdiğim eşimi 15 yıl önce kaybettim. Keşke yaşasaydı ve yanımda olsaydı. O öldükten sonra bir daha evlenmedim. Niye evleneyim? Allah kapatılan kapıyı devşirmesin. Eşimi çok severdim." diye konuştu.

20200630_2_43221330_56341872_Web

'HİÇ HAZIR BESLENMEDİM'

Köydeki oğlu ve gelininin yemeğini getirdiğini vurgulayan Karagöz, "Ben kendim artık yemek yapamıyorum. Hiç hazır beslenmedim. Yoğurt, ayran, tarhana çorbası, bulgur aşı yiyerek bu yaşlara geldim." dedi.

20200630_2_43221330_56341875_Web

Havva Çevik ise güzel ve mutlu bir ömür geçirdiğini söyledi.

Çocuklarının kendisini hiç yalnız bırakmadığını kaydeden Çevik, "Yoğurt ile süt ile çam ağaçlarının altında büyüdük. Çarık giydik, harman kaldırdık, ekin biçtik. Buğday ektik." ifadelerini kullandı. (AA)

20200630_2_43221330_56341876_Web

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
Allah sağlık versin. Teyze 86 yaşındayken kocası ölmüş sonra da bir daha evlenmemiş. İlginç! Belki de yaşına uygun, yaşayan birini bulamamıştır :))
Erkek olsa evlendirdi de kardeş, kadınlar biz gibi karaktersiz değil. O yaştan sonra evlenmek düzgün düşmez diye düşünürler. Hatta bir çok kadın 30unda dul kalsa da evlenmiyor. Hele kız çocukları varsa asla evlenmiyorlar.
86 Yaşında evlenmemenin neresi ilginç anlamadım Kadın kendini çocuklarına adamış Onlarda hiç yalnız bırakmamış
@chiquita adam ironi yapmış
ironi ...
çok acayip ilginçlik bulmuşsun
@chiquita adamsın MAMUDOO ...
Hiç Allah ömür verdi demiyorlar. Alanda Allah, verende. vaktin geldiğinde bir bir saniye önce, ne bir saniye sonra.
Genç yaşta dul kalmışın Evlenmek en doğal hakkın Torunlarıyın torunlarından isterler artık:)
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler