HABER

Aspirin yerine kiraz yiyin

Aspirin yerine kiraz yemenin ağrıların dindirilmesinde ilaçtan daha çok etkili olduğu belirtildi. Amerika'da yapılan bir araştırmada, kirazın gut ve mafsal iltihabından kaynaklanan ağrılara çok iyi geldiği tespit edildi.

Aspirin yerine kiraz yiyin

Michigan Eyalet Üniversitesi'nden Muraleedharan Nair, kirazda bulunan ve "antosiyanin" olarak bilinen kırmızı renkteki kimyasalların hayli etkili olduğunu belirledi. Nair ve ekibi genelde uygulanan deneylerden yararlanarak söz konusu bileşimlerin aspirin ve ibuprofen gibi ağrı kesicilerde bulunan enzimleri içerip içermediğini araştırdı. Ardından kimyasalların serbest radikallerin zararlı etkilerini yok edici özelliklerini inceleyerek bunları vitaminlerle karşılaştırdı. Sonuçta, 20 kirazda 12-25 miligram arasında antosiyanin bulunduğu ve bu maddenin ağrı kesici etkisinin aspirinden on kat daha fazla olduğu görüldü. Kirazda bulunan antosiyanin maddesinin E ve Ca vitaminlerine benzer antioksidan etkiler ürettiğine de şahit olundu. Nair'e göre, günde 20 kiraz yemek bir aspirin almakla eşit etki sağlıyor

Öte yandan uzmanlar, körpe ve bol sulu çileklerin cilt sorunlarına, böbrek, idrar yolları ve bağırsak sıkıntısı olanlara bire bir geldiğini ifade ettiler. Çilek, diş etlerini güçlendiriyor, dişlerdeki tartarı önlüyor, ağız kokularını ve boğaz ağrılarını gideriyor. Çilekte yüksek oranda C vitamini bulunduğu gibi, yüksek tansiyon ve kolesterolü düşüren maddeler içeriyor. Çilek, bol miktarda potasyum içeriyor ve lifli besinler arasında önemli bir yer tutuyor.

BURSA (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler