HABER

AÜ 2006 yılı Organ Nakli sonuçları

ANTALYA (İHA) - Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Alper Demirbaş 2006 yılı içerisinde gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Alper Demirbaş, Organ Nakli Araştırma ve Uygulama Merkezinde görev yapan ekiple birlikte bu yıl gerçekleştirdikleri çalışmalar konusunda basın toplantısı düzenledi. Bu yıl 25 kadavradan organ bağışı gerçekleştiğini belirten Demirbaş, bu bağışlar sonucu 12 naklin Akdeniz Üniversitesinde, 13'ünün de Atatürk ve Antalya devlet hastanelerinde yapıldığını söyledi. Kadavradan nakildeki bu sayının çok önemli boyutta olduğunun altını çizen Demirbaş, merkez tarafından son altı yıl içerisinde 1325 böbrek, 100 karaciğer 44 de pankreas naklinin gerçekleştirildiğini bildirdi. Bu yıl içerisinde 226 böbrek, 21 karaciğer, 10 pankreas ve 2 kalp naklinin yapıldığını dile getiren Demirbaş, karaciğer nakli sonrasında bu yıl bir hastanın kaybedildiğini ancak, merkezin karaciğer naklindeki başarısının dünya ortalamasından fazla olarak yüzde 90'ın üzerinde olduğunu söyledi.

Demirbaş, böbrek naklinde yüzde 99, pankreas naklinde de yüzde 80'in üzerinde başarı kaydedildiğini, Avrupa'nın en büyük böbrek nakli merkezi olan Akdeniz Üniversitesinin başarılarını artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön