HABER

Avukat Belen'’e yapılan saldırıya kınama

İstanbul Barosu, Güngören patlamalarına ilişkin davda sanık avukatı Bahri Belen'in saldırıya uğramasını protesto etti.

Güngören’de biri hamile kadın 17 kişinin öldüğü 154 kişinin yaralandığı patlamaya ilişkin 4 Temmuz tarihinde 9 sanığın yargılandığı davada, mahkeme 3 sanığın tahliyesine karar vermişti. Karar arasında sanık avukatları ile patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları arasında arbede çıkmış, bu sırada avukat Bahri Bayram Belen’in burnu kırılmıştı.

İstanbul Barosu, meslektaşlarına yapılan bu saldırıyı kınamak için Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nın önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal da katıldı. Emniyet güçleri adliye önünde güvenlik önlemleri alırken, açıklama adliyenin çıkış kapısı olan ‘’C’’ kapısı merdivenlerinde gerçekleşti.

Basın açıklamalarına yasak olan bu noktada açıklama yapan avukatlara polis müdahalede bulunmadı. Avukatlar adına açıklama yapan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, “Burada bulunan ve ayrımsız olarak mesleğimizin bütün grup, örgüt ve inisiyatiflerinin toplamı olarak, saldırıya uğrayan tüm meslektaşlarımıza ve o arada aldığı darbe nedeniyle burnu kırılan Av. Bahri Bayram Belen üstadımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Meslektaşlarımıza yönelen bu menfur eylemi şiddetle kınıyoruz” dedi. Adliyenin güvenliği ile görevli kolluk güçlerinin, bu güçlerini avukatlara nasıl kullandıklarına daha önceden tanıklık ettiklerini söyleyen Kocasakal,“Şimdi aynı güç sahiplerinin, fütursuz ve pervasız saldırganlar karşısında nasılda etkisizleştiğini görmekten derin bir üzüntü duyuyoruz. Avukatı yaka paça adliye dışına sürükleyen kolluğun, saldırı avukata yönelince sadece seyretmekle yetinmesi, baromuzun hafızasına kazınmıştır’’ dedi. Meslektaşlarının şikayeti ile başlatılan soruşturma sürecinin her adımını takip edeceklerini ve bu kişilerin yasaların tayin ettiği gibi en ağır şekilde cezalandırılmalarının özel bir anlam taşıyacağını ifade eden Kocasakal, “Ne ilginç bir ironidir ki, şimdi bu pervasızlıkları nedeniyle yargılandıklarında, onları yine bir ‘avukat’ savunacaktır. Savunma görevimize yüklediğimiz bu kutsallığı onlara en iyi anlatabilecek örnek de budur. Saldırıya uğrayan meslektaşlarımızın ve Avukat Bahri Belen üstadımızın şahsında tüm avukatlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyoruz’’ şeklinde konuştu. Cumartesi günü Gezi Parkı eylemleri sırasında Talimhane’de elinde palayla görüntülenen şüpheli ile ilgili de konuşan Kocasakal, “Bir genç kıza ancak gücü yeten bu eli palalı ne idüğü belirsiz kişiler etrafta dolaşıyor. Ama bizi asıl endişelendiren burası hukuk devleti” dedi. Kocasakal, bu olayın sonuna kadar takipçisi olacaklarını vurguladı.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler