'Avustralya en büyük zaferim'

McLaren pilotu Lewis Hamilton, 2008 Avustralya Grand Prix'sini kariyerinin en büyük zaferi olarak yorumladı. Sadece yedi aracın finişe ulaştığı Formula 1 2008 sezonunun açılış yarışı Avustralya GP'sini McLaren pilotu Lewis Hamilton kazandı.

Dört yarış kazandığı çaylak sezonunun tesadüf olmadığını kanıtlayan 23 yaşındaki İngiliz pilot pole position'da başladığı mücadelede ciddi bir baskı yaşamadan birinciliğe ulaştı.

Hamilton, güvenlik aracının üç kez piste girmesiyle her defasında yok olan avantajını yeniden yakalayarak soğukkanlı bir sürüşle ilk sırayı aldı.

Geçmişte Ayrton Senna ve Alain Prost gibi büyük şampiyonlarla çalışan McLaren'in şefi Ron Dennis, Hamilton için, "hatasız bir yarış çıkardı. Onu bu kadar iyi yapan disiplin anlayışı. Formula 1'deki en deneyimli pilotlar için bile en zoru önde gitmektir, çünkü o pozisyonda yapılacak bir hatanın pahalıya mal olacağını bilirler" ifadelerini kullandı.

Çaylak sezonunu şampiyon Kimi Raikkonen'in sadece bir puan gerisinde bitiren Hamilton, Avustralya'daki birinciliğini kariyerinin en büyük zaferi olarak değerlendirdi:

"Bu yarış daha önce elde ettiği dört birinciliğin de üzerinde Çünkü birçok konuda geliştiğimi hissediyorum. İkinci sezonumda bazı hedefler belirledim ve kendimi daha yoğun bir baskı altına aldım.

"Mükemmel olduğumu söyleyemem. Ama lastikleri idare etme, hızımı ayarlama ve araç içinde rahat olma gibi konularda en iyi yarışımı çıkardım diyebilirim."

Lewis Hamilton, go-kart yıllarındaki takım arkadaşı Nico Rosberg'in yarışı üçüncü bitirmesinin mutluluğunu ikiye katladığını sözlerine ekledi:

"Formula 1'de birlikte yarışıp birincilikle kazanmayı ve podyumda beraber olmayı hayal ederdik. Çocukluk hayallerimizi gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz."