Avusturya polisi Türk yolcuları köpeklerle aradı!

Viyana Havalimanı'nda uçağa binmeyi bekleyenler şoka uğradı, polis köpekleri yolcuların üstüne çıktı. Hasan K. adlı bir Türkün paylaştığı videoda, polis köpeğinin yolcuların üstüne çıktığı görülüyor. Kayıtta polis Türk yolculara 'Üstünüzde kaç para var?' sorusunu yöneltti. Türkiye'nin Avusturya Büyükelçiliği, resmi Facebook hesabından olayı doğruladı ve bir açıklama yaptı.

Avusturya'da Türkiye'ye gitmeye hazırlanan yolcular, Viyana Havalimanı'nda köpeklerle arandı. Olay, 13 Ekim Cuma günü yaşandı. Güvenlik aramasından geçen yolcular, kapılar açılmadan bu kez polis köpeğiyle karşılaştı. Hasan K. adlı bir Türkün paylaştığı videoda, polis köpeğinin yolcuların üstüne çıktığı görülüyor. Kayıtta polis Türk yolculara 'Üstünüzde kaç para var?' sorusunu yöneltti.

Hasan K. videoyu "Viyana Havaalanı'nda yapılan uygulama. Bu sadece Türk yolculara mı, yoksa genel uygulama mı?" cümlesiyle paylaştı. Rezalet görüntü jet hızıyla sosyal medyada yayıldı, Avusturya'ya büyük tepki gösterildi. Türkiye'nin Viyana Boşkonsolosu, olayın duyulmasıyla havalimanına gidip incelemelerde bulundu.

BÜYÜKELÇİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Türkiye'nin Avusturya Büyükelçiliği, resmi Facebook hesabından olayı doğruladı ve bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle: "Dün (17 Ekim) akşam saatlerinde sosyal medyada Viyana Havalimanında çekildiği öne sürülen görüntülerin izlenmesi üzerine, Viyana Başkonsolosumuz derhal havalimanına giderek incelemelerde bulunmuştur. Bilahare, vatandaşlarımızdan edinilen bilgiler çerçevesinde, görüntülerdeki aramanın 13 Ekim Cuma günü gerçekleştirilmiş olabileceği anlaşılmıştır.

Öte yandan, THY yetkililerinden de bilgi alınmıştır. Bu tür aramaların, yüklü miktarda nakit para veya ziynet eşyası taşındığına dair ihbar yapılması üzerine ve çok nadiren (senede bir veya iki kez) ve sadece THY’nin değil tüm havayollarını kapsayacak şekilde yapıldığı öğrenilmiştir.

Görüntülerdeki aşağılayıcı ve kabul edilemez uygulama bu sabah ilgili Avusturya makamları nezdinde diplomatik girişim konusu yapılmıştır.

Bugün ve önümüzdeki günlerde de anılan havalimanında Türkiye’ye yönelik uçuşlar bağlamında gözlem yapılacaktır. Bununla birlikte, aramalarda bulunabilecek para ve ziynet eşyası türü ödeme araçlarına el konulacağından vatandaşlarımızın mağdur olmamaları bakımından aşağıdaki AB çapında geçerli yasal hususların dikkate alınması gerekmektedir.

Avusturya dahil Avrupa Birliği genelinde geçerli kanunlar uyarınca toplam değeri 10 bin € ve üzeri ziynet eşyasının veya 10 bin € üzeri nakit paranın önceden bildirimde bulunulmadan Avrupa Birliğisınırlarına sokulması veya dışarı çıkartılması yasaktır. Bu yasak sadece Türk vatandaşlarına yönelik olmayıp, tüm ülkelerin vatandaşlarını kapsamaktadır.

Sözkonusu yasağın uygulanması amacıyla havaalanları ve sınır kapılarında rutin veya ihbara dayalı kontroller gerçekleştirilmektedir. Viyana Schwechat Havalimanında da senede birkaç kez tüm havayolu şirketlerini kapsayacak şekilde gümrük memurları tarafından eğitimli köpekler vasıtasıyla yolcuların üzerinde deklare edilmemiş yüksek miktarda nakit olup olmadığının tespiti için arama yapılmaktadır.

Bu çerçevede, vatandaşlarımızın mağdur olmamak için Türkçe tercümesi ve Almanca metni aşağıda sunulan mevzuata özenle riayet etmeleri önemlidir.

NAKİT PARA GİRİŞİ VE ÇIKIŞI

Avrupa Birliği’ne 10.000,00 avroyu aşan nakit para ve diğer ödeme araçlarının (seyahat çeki (Traveller Checks), külçe altın, altın para vs.) girişi ve çıkışı EG 1889/05 sayılı direktifini içeren yönetmeliğin (VO (EG) 1889/05) 3. Maddesinin 2. Fıkrası uyarınca gümrük dairesine beyanı zorunludur.

Beyan formları gümrük gişelerinden veya gümrük dairelerinden tedarik edilebilir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
AVUSTURYA LI LARA AYNII MUAMELEYİ EN KISA ZAMANDA UYGULAMAMIZ GEREKİR YETKİLİLERE SESLENİYORUM.
zaten tirklerde kopek arkadasidir normadir iyidir
hınhh afferim size cok guzel oldu sende gel afferim dış politikamiz efsane avrupa bizi kiskaniyo yaa
bizde yapalım aynısı
AKP itibarlı dış politika yapmış olsa bu hadiseler olmaaz.Lakin bu mesele de HAMASİ NUTUKLARLA DEĞİL,BİZZAT NETİCE ALACAK İNCE VE DİPLOMATİK İLİŞKİLERLE HALLEDİLİR.
İYİ OLMUŞ İYİ OLMUŞ HANİ DÜNYA DEVLETİYDİK DÜNYA LİDERİMİZ VARDI ŞUNU AK LI NI ZA SOKUN MAALESEF AMA GERÇEK HALA 3. SINIF ÜLKESİYİZ VE VATANDAŞIYIZ SİZCE KİM SUÇLU ONLARMI KESİNLİKLE HAYIR SUÇLU BELLİ.....
@face_face rumuzun bile face gelmiş birde yorum yapıp avrupalıları koruyup avrupalı gibi davranıyorsun,sen zannediyomusun türkiye ab ye girer?giremez.Sen zannediyomusun türkiyenin başka dostu varmı?hayır yok,Avrupa pusuya yatmış sinsi bir yılandır türklere karşı.İlk fırsatta üstümüze atlayıp bizi sokmanın derdindeler ama ne yazıkki maymun gözünü açtı,planları fetö ile başlatıp ıbky ile devam etti ama aziz irade bunun üstesinden geldi,özgür olalım da bırak avrupa ülkesi olmayalım!suriyeller gibi olmak isteyen abd nin ve ab nin istediğini yapar,biz başı dik özgür türkleriz,benzemeyiz kimseye.
adi herifler.aynı muameleyi yapın bunlara
Resmen taciz edilmiş vatandaşlarımız!
viyana kapılarına tekrar dayanınca o köpeklerinizle ve sizi bizim sıvas kangalına yediririm lan burda bizde aynısını yapalım ama sıvas kanalıyla yapalım bakalım elmi yaman bey mi
aynı ile mutlaka muamele edilmeli
ah be güzel ülkem, güzel milletim ne çok düşmanın var ....
Hollanda krizinde portakal kesen yurdum insanı. Şimdi de köpek kesmeye kalkmasın ?
burdan devlet yöneticilerine sesleniyorum dış AB üyeline girmeye çalışmayın çıkın düsmanlarla dost olmaya çalışmayın incirlide kapatın bence birçok türk vatadasıda böyle düsünüyor bence
çok yazık dış işleri ne yapıyor
Bu aşağılık muameleye rağmen özellikle akp ye oy veren seçmenin avusturyayı terk edip dünyanın yükselen gücü yeni türkiyeye gelmeleri gerekir...ama gelmezler mideleri doyuyor orada ucuza araba, benzin, teknoloji, et vs neden gelsinler ki
BİZİ KISKANIYORLAR YA ONDANDIR KESİN :) ANLAYANA :)
haklısınız avrupalı olarak tabi demek istiyorsunuz kaç paralıksınızsize işi parayı biz veriyoruz demek istiyorsunuz. bu arada şerefsşzlk kompkleksinde olan avusturalyaşımarıklık gösterisiyle ezikliğini kamufle ediyor.yok yoooook avusturya çoook namuslu yaaaa
Yeykililerimiz kendi ülke insanımıza farklı davranıyordu da, avusturya saygıda kusur etti
Bunu birde hükümete gösteren olsada utansa konsolosluğun bi bok yapacağı yok bu ülkemin vatandaşları afrikalı köle gibi olduk
bunlar şerefsiz ya bunların hiç bişe ye saygısı yok kansızlar aynısını bizde onlara yapalım kısasa kısas
Diğer Haberler