HABER

"Aylık maliyeti 631 milyon lira"

ANKARA (İHA) - Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), asgari ücretin artırılmasından sonra bir asgari ücretli bir işçinin işverene maliyetinin 631 milyon liraya yükseldiğini bildirdi.

TİSK'ten yapılan yazılı açıklamada, asgari ücretin 1 Ocak 2003 itibariyle yüzde 22 artışla 306 milyon liraya yükseldiği hatırlatılarak, "Bu maliyet rakamının 306 milyon lirası yasal asgari ücret, 102 milyonu ikramiye, prim gibi ödemeler, 61 milyonu sosyal yardımlar ve 162 milyonu da işverenin yasal yükümlülükleridir" denildi.

Asgari ücret üzerindeki vergi ve SSK prim yükünün ağır olması nedeniyle 631 milyon lirasının sadece yarısının, işçinin eline net ücret olarak geçtiği belirtiler açıklamada, "İşsizlikle mücadele için asgari ücret sisteminin 3 kronik sorununun çözülmesi gereklidir: Ücretlilerin gelir Vergisi kesintisinde uygulanan özel indirim tutarı 2003 yılbaşında asgari ücretin yarısına yükseltilmeli ve gelecek yıllarda kademeli olarak tamamına yakın düzeye çıkarılmalıdır. SSK primine esas kazancın alt sınırı asgari ücreti aşmamalıdır. Toplu iş sözleşmeleri gereğince çalışanlara çıplak ücret dışında yan ödemeler yapan işyerleri ile yapmayan işyerleri bakımından asgari ücret farklı düzeylerde tespit edilmelidir" ifadelerine yer verildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön