HABER

“AYT müfredata uygun, kazanım dışı soru yok”

“AYT müfredata uygun, kazanım dışı soru yok”

Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi’ni (YDT) yorumlayan Bahçeşehir Koleji lise bölüm başkanları, sınavın genelinin incelediğinde konuların müfredata uygun ve kazanım dışı soru sorulmadığını dile getirdi.

İSTANBUL, (DHA) - Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi’ni (YDT) yorumlayan Bahçeşehir Koleji lise bölüm başkanları, sınavın genelinin incelediğinde konuların müfredata uygun ve kazanım dışı soru sorulmadığını dile getirdi.

Türk Dili Ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Tuğba Aktaş, “Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün TYT’deki gibi günlük hayatla ilişkilendirildiği ve bilginin yanında yorum gerektiren sorulardan oluştuğu görülmüştür. Sınav 3 anlam, 21 edebiyat sorusundan oluşmaktadır. Tek soruda birden çok kazanımın sorgulandığı, öğrencilerin metnin içinde örtük olarak verilen ifadelerden çıkarım ve yorum yapmalarını gerektiren soruların da yer aldığı görülmüştür. TYT sınavlarında kullanılan karşılıklı konuşma tarzındaki soru tipinin ilk defa edebiyat dersinde de kullanıldığı görülmüştür. Ayırt edici birkaç soru olmakla birlikte okuduğunu anlayan, yorum yapabilen ve alan bilgisi yeterli olan öğrencilerin yapabileceği bir sınav olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

ÜÇGEN KONUSUNDAN SORU YOK

Matematik Bölüm Başkanı Taner Kayış ise, “Matematik soruları ağırlıklı olarak 11. ve 12.sınıfa ait öğretim programlarına uygun bir şekilde hazırlanmıştır. Sınavda 30 adet Matematik sorusu ve 10 adet Geometri ( 3 adet Trigonometri olmak üzere ) sorusu yer almıştır. Geçen seneki AYT sınavına göre geometri soru sayısı azalmış ve geometri sorularında üçgen konusundan soru sorulmaması şaşırtıcı olmuştur. Sınavda kazanım dışı soru bulunmamakla birlikte, bir soruda birden fazla kazanımın ölçüldüğünü söylemek mümkündür. AYT matematik sorularında tek işlem adımında çözülebilecek sorunun yer almamaktadır. Geometride 3 adet çizim sorusunun olması hayal gücünün kullanılması, görsel zekanın sorgulanması, analitik düşünmenin istenmesi bakımından önem taşımaktadır. Süreklilik, Türevin grafiği ve Türevin geometrik yorumu, Parabol, Polinom, dairede alan, analitik “AYT müfredata uygun, kazanım dışı soru yok”“AYT müfredata uygun, kazanım dışı soru yok”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön