HABER

"Az hareket ediyor, düzensiz besleniyoruz"

"Az hareket ediyor, düzensiz besleniyoruz"

İZMİR (İHA) - Ege Obez Hasta Derneği ve Ege Obez Hasta Okulu tarafından İzmir ve çevresinde oturan 2 bin 450 kişi üzerinde yapılan araştırma, her iki kişiden birinin 2 öğün beslendiğini ve günün 6.5 saatini televizyon karşısında geçirdiğini ortaya çıkardı.

Ege Obez Hasta, Osteoporozlu Hasta ve Diyabetle Yaşamı Kolaylaştırma Derneği işbirliğiyle düzenlenen "4. Halk Kongresi"nde organizasyon komitesi adına bir açıklama yapan Ege Obez Hasta Derneği Başkanı Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, her geçen yıl daha hareketsiz bir yaşam tarzını benimsediğimizi söyledi. Günde 1 kilometreden daha az yürüyüp, 20-22 ayak merdiven çıktığımızı açıklayan Prof. Dr. Yılmaz, "Çalışmaya katılanların yüzde 30'u öğün ve düzenli beslenme konusunda yeterli bilgi düzeyine sahip değil" dedi.

Araştırmaya katılanların yüzde 29.4'ünün obezite sorunuyla karşı karşıya bulunduğunu açıklayan Prof. Dr. Yılmaz, "Obezite başta şeker hastalığı (diyabet) olmak üzere tansiyon yüksekliği, kalp damar hastalığı, safra kesesi taşı, eklem hastalıkları, üreme sistemi bozuklukları gibi birçok hastalığa yol açmaktadır. Bunlar arasında özellikle şeker hastalığı ve kalp damar hastalığı yaşam kalitesini ileri derecede bozan, yaşamı kısaltan pahalı toplumsal hastalıklardır. Obezite; kişinin bilgili olmasını gerektiren bir hastalıktır. Kilo kaybı ve erişilen kilonun korunması başarısı sürekli olmadığı zaman anlamını yitirir. Hastalık oluşturma riskini azaltan kilo kaybının, sürekli kılınması için de etkin bir iletişim şarttır" diye konuştu.

Ege Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı tarafından sürekli bir yaşam biçimi değişikliği gerektiren, hastanın ve yakınlarının bilgili ve eğitimli olmasını zorunlu kılan bu hastalıkla mücadele etmek için Ege Obez Hasta Okulu'nun açıldığını ve Ege Obez Hasta Derneği'nin kurulduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yılmaz, hastalıkla mücadelede önemli bir misyon üstlendiklerini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler