Babacan'dan Üçlü Zirve Toplantısı'na ilişkin açıklama

Ankara -AA- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy arasında yapılamayan Üçlü Zirve Toplantısına ilişkin, "Tam üyelik hedefimizi tartışmaya açacak bir toplantı yapılmasına ilişkin Merkel ve Sarkozy'nin önerisinin Türkiye'ye bir yararı olmayacağından dolayı, böyle bir toplantının gerçekleşmesi söz konusu olmayacaktır" dedi.

Babacan, DSP Balıkesir Milletvekili Hüseyin Pazarcı'nın, "Üçlü Zirve Toplantısı"na ilişkin soru önergesine yazılı cevap verdi. Lizbon'da düzenlenen AB-Afrika Zirvesinde, "Üçlü Zirve Toplantısı" düzenlenmesi konusunun sözlü öneri olarak gündeme geldiğini belirten Bakan Babacan, zirveyle ilgili yer ve tarih konusunda öneri yapılmadığını bildirdi.

"Esasen söz konusu öneri bir niyet beyanından öte bir anlam taşımamaktadır" diyen Babacan, zirveye katılımla ilgili herhangi bir taahhütte bulunulmadığını kaydetti.
Babacan, şöyle devam etti: "AB'ye katılım sürecimizin hedefinin tam üyelik olduğu, bu hedef dışında herhangi bir alternatif kabul etmemizin mümkün olmadığı hususu
gerek ikili temaslarımızda gerek kamuoyuna yönelik açıklamalarımızda açıkça ifade edilmektedir. Bunu Cumhurbaşkanı Sarkozy ve Şansölye Merkel gayet iyi bilmektedir.

Türkiye, hukuki ve siyasi gerekçelere dayalı olarak AB ile müzakerelerinin tam üyeliğe yönelik olduğunu savunagelmektedir. Bunun aksini kabul ettirebilecek hiçbir girişim destek görmemektedir."