HABER

Bağdat'ta 48 ceset daha bulundu

BAĞDAT (İHA) - Saldırıların ve şiddetin hüküm sürdüğü Irak'ta bugün yine onlarca kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı belirtilirken, Irak İçişleri Bakanlığı kaynakları, başkent Bağdat'ta gün içinde 48 erkek cesedinin bulunduğunu açıkladı.

İçişleri Bakanlığı kaynakları, Bağdat genelinde son 24 saat içinde 48 sivilin cesedinin bulunduğunu ve cesetler üzerinde ağır işkence izlerine rastlandığı kaydetti. Tamamı erkek olan ve üzerlerinden kimlik çıkmadığı belirtilen cesetlerin, Irak geneline yayılan mezhep çatışmasının getirdiği sivil savaş kurbanı olduğu belirtiliyor.

Irak'ta gün boyu süren diğer çatışma ve bombalı saldırılardaysa yine onlarca sivil hayatını kaybederken, çok sayıda kişinin de yaralandığı belirtildi. Sabah başkent Bağdat'ın merkezindeki Midan Mahallesi'nde kalabalık bir çarşıya isabet eden havan topları en az 10 kişinin ölümüne, 50'den fazla kişinin de yaralanmasına yol açtı.

Yine Bağdat'ta Şiilerin bulunduğu Sadr bölgesinde bir yolcu minibüsüne bırakılan bomba yüklü çantanın patlaması sonucu 4 kişi öldü, 16 kişi yaralandı. Kentin güneyindeki Suvayre Kasabası'nda da havan topu saldırısında 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.

ABD uçaklarının, kentin doğusundaki Diyala vilayetine bağlı Hanekin İlçesi'nde bir kişiyi öldürdüğü vurgulandı. Bağdat'ın İskenderiye kasabasında bir dükkanda patlayan bomba işyeri sahibi ile o sırada olay yerinde bulunan 3 sivil vatandaşın ölümüne neden olurken, 12 kişinin de yaralanmasına neden olduğu kaydedildi. Kuzey Irak'taki Türkmen şehri Kerkük'te ise başından vurulmuş bir sivil vatandaşın cesedi bulundu.

Kente bağlı Havice'de bir grup silahlı kişi, 1 bölge polisini öldürdü. Yine ülkenin kuzeyindeki Musul kentinde üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışan bir profesörü silahlı saldırıda yaralandı. Emniyet güçleri yine aynı kentte başı kesilmiş bir askeri yetkilinin cesedinin bulunduğunu açıkladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön