HABER

Bahar yorgunluğuna dikkat

Havaların ısınmasıyla birlikte metabolizmada oluşan değişiklikler, yorgunluk, halsizlik ve eklem ağrıları gibi şikayetleri de beraberinde getiriyor. Hava sıcaklarına bağlı olarak insan vücudunun dengesinde meydana gelen değişiklikler olumsuz durumlara yol açarken, bu durumdan kurtulmak basit birkaç önlemle mümkün olabiliyor.

Bahar yorgunluğuna dikkat

Havaların ısınması insan sağlığı açısından beraberinde yeni sorunların oluşmasına sebep oluyor. Uzmanlar, bahar mevsiminde havadaki elektrik yükünün arttığına dikkat çekerek, bu yüklerden pozitif olanların vücutta zindelik, negatif olanların ise yorgunluk, halsizlik ve gerginliklere sebep olduğunu belirtiyor. Taşıtların havayı kirletmesi, sanayi atıkları, trafik keşmekeşi sebebiyle şehirlerdeki elektrik yükünün daha fazla olduğunu vurgulayan uzmanlar, bahar aylarında hava sıcaklıklarına bağlı olarak insan metabolizmasında oluşan değişikliklerin yorgunluğu artırdığını ve bahar yorgunluklarının bir hastalık olarak tanımlanmamasına rağmen önlem alınmadığı takdirde kronikleşebileceğine dikkat çekiyorlar. Bahar aylarında özellikle romatizma, astım, kalp, mide ülseri ve hipertansiyonu bulunanların dikkatli olmaları gerektiği vurgulanırken, metabolizmada meydana gelen değişikliklerin özellikle bu hastalıkları olumsuz yönde etkilediği belirtiliyor.

POLENLERE DİKKAT Astım, saman nezlesi ve ürtiker, bahar mevsiminde en çok şikayetçi olunan rahatsızlıkların başında geliyor. Bu hastalıkların en sık gözlenen belirtileri ise burun akıntısı, hapşırma, öksürme ve nefeste tıkanma olarak tanımlanıyor. Konunun uzmanları, astım ve alerjik hastalıkların bahar aylarında daha sık görüldüğüne işaret ediyorlar. Bu hastalıklara bahar aylarında daha sık rastlanmasının başlıca sebebi olarak ise havaların ısınmasıyla birlikte atmosfer basıncındaki değişiklikler ve artık neredeyse bir kabus haline gelen havada uçuşan polenler gösteriliyor. Solunan havadaki nem miktarının faklılığı ve yine bu mevsimde soluduğumuz havaya karışan bitkilere ait polenlerin hastalıkta önemli rol oynadığı vurgulanıyor.

Uzmanlar, astıma ve alerjik hastalıklara özellikle saman nezlesi denilen hastalığa yol açan alerjilerin başında polenlerin geldiğini belirterek, "Çiçeklerin üremesine yarayan küçük tanecikler, duyarlı insanlarda hem saman nezlesine hem de astıma yol açabiliyor. Türkiye bitki örtüsü bakımından çok geniş bir ülke. Ve polen konusunda da çok zengin. Alerjik hastalıklar için asıl tehlike oluşturan havaya karışan ve boyutları çok küçük olan polenler. Özellikle çayır polenleri hububat polenleri ve yöreye göre çeşitli ağaç polenlerinin alerjik hastalıkların ortaya çıkmasında rolü büyük" diye konuşuyor.

Konuyla ilgili yapılan bir araştırmada ise gelişmiş ülkelerde, hem hava tahmin raporlarında hem de gazetelerde o dönemdeki havada uçuşan polen miktarlarının belirtildiği ve insanların uyarıldığı açıklandı. Türkiye'de ise henüz böyle bir çalışma yok. Havada uçuşan polenler insan sağlığı için ciddi tehlike oluşturmaya devam ediyor.

BAHAR HASTALIKLARINA ALINACAK ÖNLEMLER Uzmanlar, basit gibi görünen, ancak kronikleşmesi durumunda ciddi tehlikelere yol açabilecek olan bahar hastalıklarının aslında basit bir kaç yöntem vasıtasıyla önlenebileceğine de dikkat çekiyor. İşte kendi kendinize alabileceğiniz önlemlerden bazıları:

"- Alışılmış olan uyku ritimlerinde ani değişiklikler yapmayın. Yatış kalkış saatlerinizi birdenbire değiştirmeyin.
- Hayatınıza, giyim kuşamınıza ve beslenmenize dikkat edin.
- Baharın başlamasıyla birlikte vücudun daha çok vitamine ve minerale ihtiyacı olduğunu unutmayın. Özellikle B ve C vitaminleri içeren sebze ve meyveler, domates, patates ve kayısı yemeye çalışın.
- Günde ortalama 3 litre için. Bunu yemek öncesi ve yatmadan önce azar azar yapın.
- Uyku ritmine dikkat edin ve rahat bir uyku için günlük bütün stresleri unutarak yatağa girmeye çalışın.
- Her gün sabahları en az 5 dakika yürüyün.
- Mevsimsel geçiş dönemlerinde alınan alkol miktarını düşürün. Alkolün vücudu olumsuz etkilediğini ve insanda daha çok bitkinlik ve yorgunluğa yol açacağını unutmayın."

ANKARA (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler