HABER

Bakan Mumcu'dan okul sözü

ANKARA (İHA) - Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, Serebral Palsili (beyin felçli) Derneği'nin düzenlediği etkinlikte çocuklara okul yapma sözü verdi. Etkinlikte yaptığı konuşmasında duygusal anlar yaşayan Bakan Mumcu, konuşmakta güçlük çekti.

Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde Serebral Palsili Çocukları Derneği'nin tanıtım toplantısına Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, görme özürlü milletvekili Lokman Ayva, gazeteci Tayfun Talipoğlu ve çok sayıda dernek üyesi çocuklarıyla birlikte katıldı. Toplantıda, Serebral Palsi hastası çocuğa sahip olan aileler, sıkıntılarını dile getirdiler. Çocukların rehabilitasyonu için okul, tedavilerini ise ücretsiz yapılması isteyen dernek üyelerine Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu destek sözü verdi. Konuşma yapmak için kürsüye davet edilen Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu zaman zaman konuşmakta güçlük çekti. Mumcu, ailelere, "Ankara'yı düşünmeyin arkanızda ben varım" dedi. Konuklardan Anadolu'da bulunan çocukları Serebral Palsi hastası olan ailelere ulaşmalarını isteyen Bakan Mumcu, ailelerden seslerini daha çok duyurabilmesi için örgütlenmelerini istedi. Para kazandığında en büyük hayalinin bu tip yardım kuruluşlarına yardım yapmak olduğunu vurgulan Mumcu, "Şimdiye kadar çok büyük paralar kazanmadığım için çok büyük yardımlarda bulunamadım" dedi. İşadamlarına da çağrıda bulunan Bakan Mumcu, onlarında bu ailelere destek vermesini istedi.

Toplantıda, derneğe yardımda bulunan kişilere belgeleri Bakan Mumcu tarafından verildi. Bakan Mumcu toplantıdan ayrılırken Serebral Palsi hastası çocuklarla bir süre sohbet etti. Arsa hibe eden Kadriye Demirağ, Celal Oruç'a belge verilirken Dernek Başkanı Mehmet Gürkan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in eşi Nevin Gökçek ile görüştüklerini onunda arsa konusunda kendilerine yardım edeceğini söylediğini belirtti.

Bakan Mumcu, çıkışta gazetecilerin "Konuşma sırasında ne hissettiniz?" sorusuna "Duygularımı anlatmam mümkün değil. Kendimizi o anne ve babanın yerine koyarak düşünmemiz gerekiyor" derken duygusal anlar yaşadı.

Serabral Palsi nedir? Doğum öncesi, doğum sırasında ve doğum sonrası dönemde beynin bir bölümünün veya tümünün çeşitli sebeplerle hasar görmesiyle ortaya çıkan kalıcı hareket ve bazı durumlarda mental bozukluklardır. Beyindeki etkilenmeninin yoğunluğuna ve etkilenen bölgeninin kontrol ettiği fonksiyonların büyüklügüne göre hastalığın seyri değişiklik gösterir. Hastalık ilerleyici değildir ancak ömürboyu sürer.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön