HABER

Bakan Şimşek'ten "cari açık" uyarısı

Bakan Şimşek'ten "cari açık" uyarısı

İstanbul (AA)- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'de büyük bir cari açık bulunduğunu belirterek, "Orta ve uzun dönemli bu açığı azaltacak adımlar var. Onları da atacağız" dedi.

TÜSİAD-Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu ve Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) işbirliğiyle düzenlenen 3'üncü Rekabet Kongresinin açılışında konuşan Şimşek, rekabet denilince bir çok kişinin aklına kur geldiğini, bu konuda da epey şikayet olduğunu ifade ederek, Türkiye'de orta ve uzun dönemde mutlaka kol gücünden, beyin gücüne, bilgi yoğun ürünlere geçilmesi gerektiğini söyledi.

Mikro düzeyde rekabetin önündeki engelleri teker teker ayıklamaları, makro düzeyde de rekabetin önündeki engelleri azaltmaları gerektiğini kaydeden Şimşek, "Bunlar temel felsefe. Bundan sonra yapacağımız yapısal düzenlemelerde bu tür unsurların, rekabetin mutlaka ön planda, en azından bir referans noktası olarak tutulması gerekiyor ki ondan sonra yapacağımız düzenlemelerde rekabetin önünde engel yaratmayalım" dedi.

Şimşek, kişi başına milli geliri belirleyen en önemli faktörlerin; iş gücü kullanımı ve verimlilik olduğunu vurgulayarak, uzun dönemde verimlilik artışı için mutlaka fiziki altyapıya yatırım yapmaları ve bunu geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

Beşeri sermayeye yatırım yapmaları, eğitime çok iyi kaynak ayırmaları, ancak eğitime ayrılan kaynağın da etkin şekilde kullanıldığına bakmaları gerektiğini belirten Şimşek, Dünya Bankasının OECD ülkeleri arasında yaptığı bir çalışmada Türkiye'nin eğitime "en fazla" para harcayan ülkelerden biri olduğunun ortaya çıktığını, ancak, başarı düzeyi itibariyle Türkiye'nin son sıralarda bulunduğunu kaydetti.

Eğitimin kalitesine yoğunlaşmaları gerektiğini de vurgulayan Şimşek, "Yine uzun dönemde verimliliği arttırmak için, mutlaka Ar-Ge'ye daha fazla kaynak ayırmamız lazım, hem özel sektör hem de kamu olarak...

Yakında Meclis'ten bir Ar-Ge yasası geçireceğiz. Çok çok ciddi teşvikler olacak. O konuda, çok geç kalınmış. Hükümetimin hedefi 2012-2013'de Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranını yüzde 2'lere çıkartmaktır" diye konuştu.

Geri Dön