HABER

Balbay'dan Adalet Bakanlığı'na yanıt

'Bizi tehdit ederek...' Ergenekon davasının tutuklu sanığı Balbay, Adalet Bakanlığı’nı yalanladı.

Balbay, bakanlığın açıklamasının aksine Özkan ile hücrelerinin zor tehdidiyle ayrıldığını söyledi.

İkinci Ergenekon davasının 139. duruşması dün görüldü. Duruşmada CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Adalet Bakanlığı’nın “Silivri 1 No.lu Cezaevi’nde tek kişilik hücrede kendi isteğine bağlı” olduğu şeklindeki açıklamasına cevap verdi.

Açıklamanın gerçek dışı ve çelişkili olduğunu ileri süren Balbay, 9 aydır isteği dışında tek kişilik hücrede tutulduğunu söyledi. Balbay, “4 No.lu Cezaevi’nde Tuncay Özkan ile aynı koğuşta kalırken yöneticilerin ’aynı koşullarda yerleştirileceksiniz’ sözüyle 28 Şubat akşamı 1. No.lu cezaevine sevk edildik. 1 No.lu cezavinde 03.00’e kadar bekletildikten sonra isteğimiz dışında zor kullanma tehdidi ile ayrı hücrelere konulduk” dedi.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Balbay, Muzaffer Tekin’in koğuşuna getirildikten sonra cezaevi ikinci müdürüne “Sayın Tekin ile hiçbir husumetim yok. Ancak kendisini tanımıyorum. Ben Cumhuriyet Gazetesi yazarıyım, iddianameye göre teröristim. Sayın Tekin de iddianameye göre Cumhuriyet’in bombalanmasında rolü olan kişi. Birbirimizi tanımıyoruz ve bizi aynı koğuşa koyacaksınız” dediğini anlattı. Balbay bunun üzerine kendisinden ‘herkesle husumetinin olduğuna ilişkin bir dilekçe’ istendiğini söyledi.

Adalet Bakanlığı’nın, konuya ilişkin çelişkili açıklamalar yaptığını belirten Balbay, “Bu bilgiler doğru değildir, 52 kişinin de adı bana okunmamıştır. Son yaşananlar da ortadadır. Bakanlık hem kendisiyle çelişmekte hem de gerçek dışı bilgi vermektedir. Bu tablo gösteriyor ki, bizim tutuklu olmamamız yetmemektedir. Bir anlamda ‘ağırlaştırılmış tutukluluk’ uygulanmaktadır” dedi.

Kaşif Kozinoğlu’nun ailesi koğuş arkadaşlarıyla görüştü

SİLİVRİ Cezaevi’ne geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Kaşif Kozinoğlu’nun ailesi dün cezaevine gitti. Kaşif Kozinoğlu’nun eşi Yeşim Kozinoğlu ve oğlu Özel Kozinoğlu, kalp krizi geçirdiği sırada yanında bulunan koğuş arkadaşları emekli Albay Hasan Atilla Uğur ve emekli Yüzbaşı Hasan Ataman Yıldırım ile görüştü. Kozinoğlu ailesinin avukatı Tuğçe Duygu Köksal, “Yarın (Bugün) cenazemiz kalkacak. Resmi açıklama cenazeden sonra yapılacak” dedi.

Kozinoğlu’nun koğuş arkadaşı Yıldırım, Ergenekon Davası’nın duruşmasının sonunda gazetecilere Yeşim Kozinoğlu ile telefonla görüştüklerini belirterek “Kapalı görüştük. Bir saat ben konuştum, bir saat de Hasan Atilla Uğur konuştu. Daha sonra savcı da koğuşumuzdan görüntüler çekerek eşine verdi. Olay şu an soruşturma aşamasında, benim bir şey söylemem doğru olmaz. Tüm gerçekler ortaya çıkar” dedi.

Tutuklu sanıklardan Tuncay Özkan da Kozinoğlu ile ilgili olarak yakınlarına “Ben de seslerini duydum. 15 dakika boyunca koğuşun kapısını yumrukladılar. Neredeyse kapıyı kıracaklardı. Ambulans 40 dakika sonra geldi” dedi.

Geri Dön