Balıkesir Kepsut'ta orman yangını

Balıkesir'in Kepsut ilçesine bağlı Sarıfakılar Köyünde orman yangını başladığı bildirildi. Köyün etrafındaki kızılçam ve fundalık ormana sıçrayan yangına havadan ve karadan müdahale edilmeye başlandı.

Edinilen bilgiye göre, Kepsut'a bağlı Sarıfakılar Köyünde bugün saat 15.45 sıralarında yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangın kızılçam ormanında zarara yol açtı. Bölgedeki makilikv e fundalık ormanlık alanlara sıçrayan alevler rüzgarın da etkisiyle ilerledi. Ancak, Balıkesir Orman Bölge Müdürü Hüseyin Yalçın, Sarıfakılar'daki yangının yerleşim yeri olan Sarıfakılar Köyü için bir tehdit oluşturmadığını, şu anda köyün tahliye edilmesinin de söz konusu olmadığını söyledi.

Yangının büyümeden bastırılıp kontrol altına alınmaya çalışlıdığını kaydeden Hüseyin Yalçın, havadan 2 yangın söndürme helikopteri ve karadan da arazözler ile müdahale edilen orman yangınının çok ciddi bir büyüklükte olmadığını, ekiplerin kontrol altına alınması için aralıksız çalıştığını bildirdi. Yangının Sarıfakılar Köyü ile Mezitler bölgesi arasında etkili olduğu belirtildi.

1 SAATTE KONTROL ALTINA ALINDI

Bu arada, havadan 2 helikopterle yapılan müdahaleye destek için 1 yangın söndürme helikopterinin daha bölgeye sevk edildiği öğrenildi. Yangının çıkış nedeni ise henüz bilinmiyor. Sarıfakılar Köyünde 2004 yılında çıkan orman yangınında alevlere teslim olan köydeki bazı evler yanmış evlerden birinde bulunan yaşlı bir çift hayatını kaybetmişti. Balıkesir Orman Bölge Müdürü Hüseyin Yalçın orman yangınının saat 16.45 sıralarından itibaren tamamen kontrol alındığını, endişe edilecek bir durumun bulunmadığını açıkladı.

Yangınla ilgili havadan ve karadan soğutma çalışmaları ise aralıksız sürüyor. Yangından zarar gören alanın ise 2-3 hektar büyüklüğünde olduğu tahmin ediliyor. Kepsut ilçesinde 30 Temmuz tarihinde çıkan ve aralıksız 3 gün süren orman yangınında 2 bin hektara yakın ormanlık alan zarar görmüştü.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler