HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Balıkesir'de Uğur Mumcu'ya anma

Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu öldürülmesinin 22'inci yılında, Balıkesir'de anıldı.

Balıkesir'de Uğur Mumcu'ya anma

Anma etkinliğinde Gezi olaylarında hayatını kaybeden gençler de unutulmadı, 24 Ocak ekonomik kararları da 35'inci yılında bir kez daha hatırlatıldı.

Balıkesir Demokrasi ve Emek Platformu'nun (BALDEP) düzenlediği anma etkinliği Alihikmetpaşa Meydanı'nda başladı. Meydanda toplanan yaklaşık 500 kişi pankart ve sloganlarla Yeşilli Meydanı'na yürüdü. Eyleme katılanlar 'Katiller halka hesap verecek', 'Anaların öfkesi katilleri boğacak', 'Basın şehitleri ölümsüzdür' diye bağırdı.

Platform adına hazırlanan açıklamayı okuyan Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, Uğur Mumcu'nun şahsında tüm basın şehitlerini andıklarını belirtirken, "22 yıl önce Türkiye'nin gazetecilerini, yazarlarını, aydınları tehdit olarak görüp öldürenler, bugün onları çeşitli adlar altında gerçekleştirdikleri operasyonlarla tutuklamakta, uzun tutukluluk süreleri ile fiilen cezalandırmakta, yazdıkları yazıları sansürleyerek susturacaklarını sanmaktadırlar. Türkiye'nin Hasan Fehmi, Abdi İpekçi, Musa Anter, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Metin Göktepe ve Hrant Dink gibi gazetecilerin öldürüldüğü bir ülke olma utancı yıllardır sürüyorken, bu utanca son yıllarda dünyada en fazla gazetecinin tutuklu olduğu ülke olma ayıbı eklenmiş olması son derece düşündürücüdür" dedi.

24 Ocak 1980'de alınan ekonomik kararları da hatırlatan Bulut, "24 Ocak kararları Türkiye'yi sermaye için cennet, emekçiler için cehenneme çevirmeyi amaçlıyordu. Bu kararlarla hedeflenenlerin büyük bölümü son 12 yıl içinde hayata geçirildi. 24 Ocaklarda güçlü kalem Uğur Mumcu'yu da, 35 yıl önce alınan bu ekonomik kararları da unutmayacağız" diye konuştu.

"YEŞİLLİ MEYDANI UĞUR MUMCU MEYDANI OLSUN"

Eğitimi-Sen Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, konuşmasında meydana Uğur Mumcu'nun adını verilmesini de önerdi. Bulut, "Yeşilli Meydanı'nın isminin Uğur Mumcu Meydanı olarak değiştirilmesini geçen yıl talep etmiştik. O günden bu yana bizler bu alanı 'Uğur Mumcu Meydanı' olarak anıyoruz ve anmaya devam edeceğiz. Meydanlara isimleri halk verir, belediyenin de bu talebi acil olarak dikkate alması için bir kez daha çağrı yapıyoruz" dedi.

"3 ŞUBAT'TA ADLİYEDE BULUŞALIM"

Gezi sürecinde Eskişehir'de öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ın katillerine 'ceza' adı altında 'ödül' verildiğini söyleyen Bulut, Hatay'daki olaylarda hayatını kaybeden Abdullah Cömert'in katil zanlısının da Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığını hatırlatıp, herkesi 3 Şubat'ta Balıkesir adliyesi önünde buluşmaya çağırdı.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler