Baltalimanı'na modern koku giderim ünitesi

Günde 625 bin m3 atıksu arıtma kapasitesine sahip Baltalimanı Atıksu Ön Arıtma Tesisi'ne saatte 90 bin m3 kirli hava temizleyebilme özelliğine sahip "Koku Kontrol ve Giderim Sistemi" kuruldu.

Baltalimanı'na modern koku giderim ünitesi
Kâğıthane, Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş ve Sarıyer İlçeleri'nin kullanılmış olan atıksularını arıtan Baltalimanı Atıksu Ön Arıtma Tesisi'nde atıksular sebebiyle oluşan kötü kokunun bertaraf edilmesi için "Koku Kontrol ve Giderim Sistemi" kapsamında dikey tipte 2 adet yıkama kulesinden oluşan ve paralel çalışan 2 sistem inşa edildi.
45'er bin m3ten toplamda 90 bin m3 kapasiteli sistemde koku oluşturan maddeler 2 kademede arıtılacak. 1.kademede amonyak gazı, sülfirik asitle nötralize edilerek amonyak bazlı kokular, 2.kademede ise Hidrojen Sülfür Gazı, Sodyumhidroksit ve Sodyumhipoklorit kostik sıvıları ile nötralize edilerek kokusuz ve zararsız sülfata dönüştürülecek.
Yaklaşık 2 milyon 700 bin TL'ye mal olan ve Baltalimanı Atıksu Arıtma Tesisi'nin üzerini tamamen örten sistem ile atıksular sebebiyle oluşan kötü koku arıtılarak, arıtma sırasında oluşan hava kokusuz ve zararsız bir şekilde atmosfere verilecek.
Yapımı tamamlanan ve test aşamasında olan sistem yakın zamanda sürekli çalışacak şekilde devreye alınacaktır.