Balyoz Planı kararı 9 Ekim'de açıklanacak

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde 361 sanıklı Balyoz Planı Davası'nın temyiz duruşması 17. günde tamamlandı.

Balyoz Planı kararı 9 Ekim'de açıklanacak

ANKARA (ANKA) - Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde 361 sanıklı Balyoz Planı Davası'nın temyiz duruşması 17. günde tamamlandı. Daire Başkanı Ekrem Ertuğrul,dosyanın incelenerek karar verilmek üzere 9 Ekim 2013 tarihine bırakıldığını açıkladı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Balyoz Davası'nda Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına'ya 20 yıl hapis kararı çıkmıştı. 361 sanıklı Balyoz davasının temyiz duruşmasının 17. gününe Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde devam edildi. Bugünkü duruşmada mazeretleri kabul edilen avukatlar savunma yaptı. Sanık Mustafa Korkut Özarslan Mehmet Tolga Akalın, yargılamada itham sistemi mantığı ile tanzim edilmiş bir iddianame ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek, davada TSK'nın tarihi kişiliğinin sözde olay parçaları üzerinden yargılamasının yapıldığını iddia etti. Balyoz davasında usulün gereksiz bir yargılama vasıtası haline getirildiğini daha önceden şablonlaştırılmış karara uygun fillerle hükmün açıklandığını savunan Akalın, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah bu davada mağdur sıfatıyla dinlenilmelidir. Bir kolektif hüküm ve ameliye ancak onların dinlenmesi ile oluşabilir. Mahkemeden bunu talep ettim. Bu konuda karar bile vermedi" dedi.

-ZIRHLI BİRLİKLER OLMADAN 1. ORDU BOLU'YU GEÇEMEZ-

Davaya ilişkin arama ve el koyma kararlarında farklı usul uygulandığını savunan Akalın, "Müvekkilim olağanüstü tutuklamalar olmasaydı 2017 yılının Genelkurmay başkanıydı. Yargılama başkanının davadan iki gün önce HSYK tarafından değiştirildiği gün ipin boynumuza geçtiği gündür. Mahkeme YAŞ'dan iki gün önce yakalama kararı verdi. Mahkeme, delilleri değerlendirmeden bize dahi sormadan tutuklama kararı aldı" dedi.

Şüpheden sanığın yararlanacağını ancak şüpheden kamunun yararlanması gibi evreye girildiğini ifade eden Akalın, "Esasen bunu da aşan birçok ispatlı sahtecilik yaşadık. Olağan hukuk aklını böylesine tersine çevrine bir olay yaşanınca ne oldu da böylesine bir hukuk yaşandı diyorsunuz. Türkiye'de darbeler Zırhlı Birlikler Komutanlığı yanınızda olursa yapılabilir. 1. Ordu darbe yapmaya kalksa Bolu Dağları'nı geçemez. Hiç kimse bir şeye teşebbüs etmek için darbeye teşebbüs etmez. Sözde bu iftiraya maruz kalanlar bu memleketin kendi evlatlarıdır" diye konuştu.

-28 ŞUBAT MAĞDURU-

Sanık Abdurrahman Başbuğ'un Avukatı Şevki Lülecioğlu, suç tarihinde müvekkilinin yeni yüzbaşı olduğunu ifade etti. Avukat Lülecioğlu, müvekkilinin eşinin başörtülü olması nedeniyle sağlık karnesi bile çıkaramadığını ve 28 Şubat mağduru olduğunu anlatarak, sanıklarla müvekkili arasında bir tanışıklığın bile olmadığını, Plan Seminerine davet edilmediğini ve katılmadığını kaydetti. Lülecioğlu, müvekkiline atfedilen delillerle illiyet bağının kurulamadığını belirterek, suçlamaları kabul etmediklerini ifade etti. Delillerin müvekkiline ait hâkimiyet alanında elde edilmediğini kaydeden Avukat Lülecioğlu, savunma hakkının kısıtlandığını savundu.

Müvekkilinin suçun faili olduğunu belirten Lülecioğlu, "Sözün bittiği yerdeyiz. Masumdur ve suça bulaşmamıştır" dedi.

-KARAR 9 EKİM'DE

Savunmaların tamamlanmasının ardından Daire Başkanı Ekrem Ertuğrul, iki ayrı listede adları okunduğu halde salonda bulunmayan avukatların isimlerini son kez okudu. Daire Başkanı Ekrem Ertuğrul, savunması duruşmada yapılmayan sanıklar Kemal Dinçer, Mümtaz Can, Ahmet Küçükşahin, Dursun Tolga Kaplama'nın avukatların duruşmaya gelmediklerini ve mazeret bildirmediklerini ifade ederek, bu sanıkların temyiz isteminin dosya üzerinden inceleneceğini açıkladı. Ertuğrul,dosyanın incelenerek karar verilmek üzere 9 Ekim 2013 tarihine bırakıldığını açıkladı.

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 36 yorum
eden bulur
eden bulacak zaten merak etme
BULACAKTA. HEMDE AHİRETE KALMADAN, BU DÜNYADA.
senin gibi inleyende ölür
TÜRK ORDUSU DAİMA TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KORUYUCUSU OLMUŞTUR. BUNU ABD VE İSRAİL UŞAKLARI ASLA BOZAMAZ. VE TÜRK ORDUSU YETMEZSE TÜRK GENÇLİĞİ ÜLKESİNE VE VATANINA ELBET SAHİP ÇIKACAKTIR ATATÜRK ÜN EMANETİNE.. BUNDAN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN. ORTADOĞUNUN HALİNE BAKIN OYUN İÇİNDE OYUN. BOB PLANI MÜSLÜMANI MÜSLÜMANA KIRDIRIYOR, ARTIK KENDİ ASKERLERİ İLE DEĞİL, O ÜLKE İNSANLARIYLA İSTEDİKLERİNİ YAPIYORLAR. KİM İNANIYOR ŞERİATÇILARIN DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK PALAVRALARINA. ONLAR İSLAMI DİKTA İLE ÖZLEŞLEŞTİREN FANATİKLERDEN BAŞKA NEDİR Kİ. İSLAMI DA KENDİ EMELLERİNE ALET EDERLER.
Sen islamdan dinden ne anlarsın...anladığın meydanda.Onun için dini ağzına alıp istismar etme.
LAİK,DEMOKRATİK CUMHURİYET'İN YETERSİZ IŞIĞI DA SÖNDÜRÜLEREK KARANLIĞI YAŞATMAK İSTEYENLER AMACINA ULAŞAMAYACAKTIR.
hhfc başkasının dinini yargılayabiliyorsan helal olsun babacan.ben senin yaptığın gibi senin dinini yargılamak haddime değil...
bu insanların sucu vatan için iyi şeyler yapmak mı?
NE BİLİYORSUN VATAN İÇİN İYİ ŞEYLER YAPTIKLARINI. KENDİLERİNİN TA İÇİNDE, KALBİNDE MİYDİN ? HANİ BİR ANNE DER YA, BENİM ÇOCUĞUM ASLA YAPMAZ BÖYLE ŞEY. KARŞIDAKİDE CEVAP VERİR. NE BİLİYORSUN İÇİNDE MİSİN ÇOCUĞUNUN DİYE. ŞİMDİ SEN. İÇİNDE MİSİN BUNLARIN. BEYNİNDE MİSİN ?
yaptığı kötü şeyler neydi peki sen onları bana anlat...
senin için önemli olmayabilir belki ama apo yu içeri tıktırmak baya önemli bi durum bilmem farkındamısın..
ne yapmışlar vatan için bi saysana hepsi makam ve para derdinde .onun görevi vatan korumak onun için para alıyorlar gerisi safsata işini doğru yapacak siyasetle uğraşmayacaklar
bunların kafasına balyozla vurma zamanı geldi
eden bulur demiş hanzo, ne yaptıklarını bile bilmiyor bu koyunlar.. araştırmamışilar bile... hükümet darbeci dedi, halk da koyun hemen inandılar...
Türk ceza kanununa, Cumhuriyeti korumak, Atatürk' e saygı duymak, toprak bütünlüğünü korumakla ilgili.. yeni cezalar mı koydular. Bunlar neyle suçlanıyorlar... yazıklar olsun
lanetle alınacaksınız tıpkı mendersi asanların halen lanetle anıldığı gibi menderesinde saygıyla sevgiyle anıldığı gibi 50 yıl sonrada lanetle alınacaksınız
sisi`nin yoldaslari!türkiye halklarinin refahi ve huzuru icin bunlarin icerde olmasi gerek!hem onlar icinde hayirlisi bu.
Ben bu adamların 3 tanesi ile bizzat kıt'a da çalıştım.Allah'ın sopası yoktur lafı burada vüc u bulmuştur. Benim tanıdığım 2 albay ve 1 general resmen çalıştıkları yerlerde kendileri Allah gibi davranıp tam bir bütün ilin sahibi gibi havalara astığım astık kestiğim kestik yaşamaktaydı. Bazı askerlerimize sağlık sorunu sebebi ile verilen ağır görevi yapamadığında dövülerek ve tekmelenerek nizamiye ye kadar 150 - 200 metre işkence yapınca böbürlenerek göğsünü kabartarak gezerdi bu adamlar. Evlerindeki karılarının hizmetçisi veya şoförü er'lere yaptıkları işkenceler ayrı bir olay. Sizler savunun.
ya bu koyunlar çok araştırıyo okuyomuş gibi konuşuyolarya ben ona bozuluyorum alayı cahil boş tenekee bide gelip konuşuyolar
onların tek suçu bu ülkeyi hepimizden çok sevmeleriydi......
gülmekten başka bir şey diyemeyec em aynı düşünmüyorum tam tersi düşünüyor
Pkk'lılar dışarda,Türkler cezaevinde!!!!
ŞİMDİ ÇIĞIRTKANLAR BAŞLAR. 9 EKİMDE BERABERİZ, MAHKEMENİN ÖNÜNDE TOPLANACAĞIZ DİYE. PAŞALARIYLA BERABER SONUÇLARI DİNLEMEK İÇİN TABİİKİ.
Desenize bol bol güleceğiz.
aynen
neyi açıklıyacaklar müebbet müebbet müebbet falan gerekçeli karar eh bir arar yayınlanır
MYNET AÇIKLAMAN DA CUMHURBAŞKANIMIZIN SOYADI YOK MU SOYADINI YAZMAMIŞSIN İŞTE ZİHNİYET BU KİMSE KİMSEYİ DURDUK YERE İÇERİ ATMAZ
1992 yılında chp li adalet bakanı tam 5000 chp liyi hakim ve savcı yaptım demişti. Şimdiki chp çıkmış ergenokon kararlarını tanımıyoruz diyorlar... Ve türk milleti bu komik durumu seyrediyor.. peki aynı chp tayyip erdoğan şiir yüzünden hapse atılırken o kararı tanımıştı..
arkadaşlar şu konuya değinmek istiyorum mmillletin temyiz davaları en az iki yıl sürüyor komutanlara geldim mi birileri aceleden ceza basmak için uğraşıyor hayırdır kime hizmet ediyor herkes
bu insanların en küçük bir suçu olmadığı gibi bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada;vatanın birlik ve bütünlüğü vatandaşlarının bölgede güvende yaşaması için canları pahasına dahil her şeyi yapacaklarına inancım tamdır.burda önemli olan TC.adalet sisteminin SAYGIDEĞER savcılarının bu davaya sahip çıkarak haksızlık olmasını engellemeleridir.
Bugün açılım adında güneydoğunun PKK'ya peşkeş çekilmesine karşı çıkacak veya ses çıkartacak paşaların yalanla içeri atıldığı gün. Aklıselim her vatandaş bunu görebiliyor.
Mehmet Baransu, köşesinde ölüm oruçları sırasında Bakan Binali Yıldırım’ın adaya giderek, Öcalan’la görüştüğünü ve ölüm oruçlarını sonlandırdığını iddia etti. Baransu ayrıca hükümetin Öcalan’la ev hapsi konusunda anlaştığını yazdı.
gecmıs alınması gereken derslerle doludur. her turk asker dogar ve hayatını o sekılde tamamlar. her gencı ıcerı alamayacagınıza gore bız dısarda ıcerı almak ısteyenler ıcerıde olacak kı sıgsınlar. zaman en ıyı ılac tarıh te tekerrurden ıbarettır.
sadece gülüyorum hak adalet kalmamış güçlü kimse adalet de o hakda o sanki bundan 600 yıl geriye gitmişiş keşke o dönemde pala sallayarak adaleti sağlayanlardan olsaydım diyorum bi an ama yarın bunlarada adalet lazım olursa inşallah allahtan dileğim lazım olsun o zaman görecem. 15 yıl önce insan hakları mahkemelerine baş vuranlar şimdi adalet dağıtan oldular GÜVENMİYORUM ADALETE yiyen çalan çırpan soyan haklı haklılar haklıların haksız olduğu bi denemdeyiz allah haklılarla olsun inşallah.
şu an ki genelkurmayın kuklaları...bu içeride yatan paşalara ve diğer sivil insanlara göz yummaktasınız uyanında kendinize gelin o şerefli üniformayı şerefsizlendiriyorsunuz haberiniz olsun...tarih sizlerden de bir gün aydın milletlerle gençlerle gelecekte sizlerin tamamınızdan o gün hesap soracak....! keserde dönecek sapta dönecek sizlere merak etmeyin.... tıpkı iranın humeyni ve avanelerinden kurtulduğu gibi bu ülkede kurtulacak sizlerden...
Diğer Haberler