HABER

Ban Ki-Moon: Kızlara eğitim sözü verelim

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun "Dünya Nüfus Günü'nde ergenlik dönemindeki kız çocuklarının bu potansiyellerini hayata geçireceğimize söz verelim" dedi.

ANKARA(ANKA) - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ergenlik dönemindeki kız çocuklarına eğitim ve sağlık yatırımlarının, kız çocuklarının hayatında olumlu bir etkiye sahip olacağını vurgulayarak, "Dünya Nüfus Günü'nde ergenlik dönemindeki kız çocuklarının bu potansiyellerini hayata geçireceğimize söz verelim" dedi.

Ban, Dünya Nüfus Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, ergenlik dönemi hamileliklerine dikkat çekerek "Bu hassas konuya tüm dünyanın dikkatinin çekilmesi gerekiyor" açıklamasında bulundu. Eğitimli bir kız çocuğunun dünyayı değiştirmesinde etkili olacağını ifade eden Ban, "Genç bir kız eğitim aldığında büyük ihtimal ile daha geç evlenecek, çocuk sahibi olmayı, kendisini hazır hissedinceye kadar erteleyecek, daha sağlıklı çocuklara sahip olacak ve daha fazla gelir elde edecek" dedi.

-"KIZ ÇOCUKLARI GÜVENLİ OLMAYAN KÜRTAJ UYGULAMALARI NEDENİYLE ÖLÜM İLE KARŞI KARŞIYA KALIYOR"-

11 Temmuz Dünya Nüfus Günü nedeniyle yayınladığı mesajında, her yıl ergenlik çağındaki 16 milyon genç kızın doğum yaptığını, bu ergenlerin hamileliklerini planlama gibi bir şansa dahi sahip olmadıklarını belirtti. Hamilelik ve doğum sırasında yaşanacak sağlık sorunlarının, birçok hastalık ya da kalıcı zarara yol açtığını vurgulayan Ban "Söz konusu sağlık sorunları genç kadınların ölüm nedenleri arasında da başta geliyor. Ergenlik çağındaki kız çocukları güvenli olmayan kürtaj uygulamaları nedeniyle birçok ciddi hastalık, fiziksel zarar ve ölüm ile karşı karşıya kalıyor" açıklamasında bulundu.

-"GENÇ KADINLARIN NE ZAMAN ANNE OLACAKLARINA KARAR VEREBİLMELERİ AÇISINDAN EĞİTİM ÖNEMLİ"-

Genç kadınların ne zaman anne olacaklarına karar verebilmeleri açısından bu eğitimin önemine dikkat çeken Ban, "Aile planlaması ve HIV dahil cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma ve tedaviyi de kapsayacak şekilde kapsamlı cinsel ve üreme sağlığı eğitimi verilmesi gerekiyor. Kadınların hamilelik döneminde ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetlerine de mutlaka erişebilmeleri zorunlu" ifadesini kullandı. eğitim ve sağlık ihtiyaçlarına yönelik yatırımların kız çocukların hayatında kuşaklar boyu etkili olacağını vurgulayan Ban, "Dünya Nüfus Gününde ergenlik dönemindeki kız çocuklarının bu potansiyellerini hayata geçireceğimize ve ortak geleceğimize katkı yapmalarına imkan tanıyacağımıza söz verelim" çağrısında bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön