HABER

Bangladeş’te “Cumhurbaşkanı Gül heyecanı”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 12-13 Şubat günlerinde Bangladeş’i ziyaret edecek. Böylece,

Cumhurbaşkanı Gül, 13 yıllık bir aradan sonra Bangladeş’i ilk ziyaret eden Türk Cumhurbaşkanı olacak. Bir işadamı heyetinin eşlik edeceği Gül’ün, Ocak 2009’dan beri bu ülkede ağırlanacak ilk yabancı cumhurbaşkanı da olacağına dikkat çekiliyor.

Türkiye’den gelecek ay gerçekleşecek Cumhurbaşkanı düzeyindeki ziyaret, dünyanın yoksul ülkelerinden Bangladeş’te heyecan yarattı. Bangladeş medyası da bu konuda haberler yayımlamaya başladı.

Bangladeş medyası, Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyaretinin, Awami Birliği'nin öncülüğündeki koalisyonun iktidara geldiği, Ocak 2009'dan bu yana bu ülkeye devlet başkanı düzeyinde ilk ziyaret olacağına da dikkat çekiyor.

Bangladeş Cumhurbaşkanı Zillur Rahman’ın konuğu olarak Bangladeş’i ziyaret edecek olan Gül’e “yüksek profili bir işadamı heyeti”nin eşlik edeceğine de işaret eden The Daily Star gazetesi, Bangladeş’in Türkiye ile ticari ilişkileri geliştirmek istediğini bu konunun Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyareti sırasında başlıca bir gündem maddesini oluşturacağını kaydetti.

Ziyaret sırasında yapılacak temasların detaylarının da aktarıldığı haberde “Türkiye’den gerçekleşen son siyasi ziyaret sırasında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Filistin Başkanı Yaser Arafat ve Güney Afrika Cumhurbaşkanı Nelson Mandela, Bangladeş’in bağımsızlığının 25. yıldönümü dolayısıyla 26 Mart 1997’de Dakka’da düzenlenen açık hava etkinliğine katılmıştı.” denildi. (ANKA)

Geri Dön