HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Başarının yolu "okul öncesi eğitim"

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Remzi İnanlı, okul öncesi eğitim alan çocukların, bir üst okulda yüzde 100 başarılı olduğunu söyledi.

Başarının yolu "okul öncesi eğitim"

İnanlı, Türkiye'de son yıllarda okul öncesi eğitimin önemi konusunda bilinçlenmenin arttığını, her ortamda artık okul öncesi eğitimin konuşulduğunu belirtti.

Türkiye'de halen 703 müstakil anaokulu bulunduğunu belirten İnanlı, anaokullarında derslik sayısının 18 bine, öğretmen sayısının ise 20 bine ulaştığını, mevcut okul öncesi eğitim alan öğrenci sayısı olan 550 bin rakamını kısa süre içinde artırmayı planladıklarını anlattı.

Türkiye'de ilköğretim okullarında eğitim gören her 3 öğrenciden birini, okul öncesi eğitimi alanların oluşturduğunu ifade eden İnanlı, bu eğitimi alan çocukların paylaşımcı, insanları seven, okula devamlarında bir problem olmayan öğrenciler olduğunu ve zeka gelişimlerini de sağlıklı olarak tamamladıklarını dile getirdi.

İnanlı, 'Bu eğitimi alan öğrencilerin, üniversitede ise yüzde 98'i başarılı oluyor. Okul öncesi eğitim ülke ekonomisine de ciddi katkı sağlıyor. Yani bu konuda yapılan yatırım kesinlikle boşa gitmiyor. Okul öncesine yapılan bir liralık yatırım 7 lira olarak dönüyor. Bu tespit, Dünya Bankası uzmanları ve ekonomistlerine ait. Kişi ve toplum için bu kadar önemli bir eğitimin yaygınlaştırılması için büyük çaba gösteriyoruz" diye konuştu.

Express


En Çok Aranan Haberler