HABER

Başbakan Erdoğan kandırıldı mı?

"Başbakan Erdoğan'ın kandırıldığını" öne süren Doğan, "Bu nedenle maddi gerçeğin, yani sahte belge üreten çetenin ortaya çıkarılması için sayın Başbakanın ifadesine başvurulması gerekmektedir" dedi.

Başbakan Erdoğan kandırıldı mı?

"Balyoz Planı" davasının tutuklu sanıklarından Koramiral Kadir Sağdıç, "İçimizden hainler ve iş birlikçiler çıktı" dedi. Tutuklu sanıklarından emekli Orgeneral Çetin Doğan ise, Başbakan Erdoğan'ın tanık olarak dinlenmesini talep etti.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki taleplerin alındığı duruşmada söz alan sanık avukatları, dosyadaki delillerin sahte, ses kayıtlarının üretilmiş ve yasa dışı elde edildiğini belirttiler.

Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken de sonraki aşamalarda delil niteliğinde olan ses kayıtları ile belgelerin değerlendirileceğini, sanıkların "Evet bana ait" ya da "Bana ait değil" şeklinde açıklama yapabileceklerini söyledi.

Bir kısım sanıkların avukatı Kemal Yener Saraçoğlu da darbe planının yapıldığı iddia edilen 2002-2003 yıllarında bu tip eylemlerden haberdar olabilecek mevki ve görevlerde bulunan devlet adamı ve komutanların, haber alma örgütlerinin istihbarat ve kanaatlerinin, maddi gerçeğin ortaya çıkartılmasında önemli bir kaynak olduğunu belirtti.

Vecdi Gönül ve komutanlar tanık olarak dinlensin

Bu kişilerin sözde darbe planlarından haberdar olmaması, bu yönde kendilerine istihbarat birimleri tarafından bilgi verilmemesinin mümkün olmadığını ifade eden Saraçoğlu, 2002-2003 yıllarında Genelkurmay Başkanı olarak görev yapan emekli Orgeneral Hilmi Özkök, eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Bülent Alpkaya, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Cumhur Asparuk'un tanık olarak dinlenmesini talep etti.

Avukat Nevzat Güleşen, müvekkilleri olan Ahmet Dikmen, Doğan Uysal ve Onur Uluocak'ın tahliyesini istedi.

Aynı zamanda Deniz Kuvvetleri Komutanlığından Yarbay rütbesiyle emekliye ayrılan avukat Güleşen, kendi döneminde genç rütbedeki subaylar için tutuklu sanıklardan emekli Oramiral Özden Örnek'in efsane komutan olduğunu söyledi.

Güleşen, "Genç subaylar olarak kendisini örnek alırdık. Özden Örnek'in vizyonu sayesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bugün kendi gemilerini yapıyor, yurt dışına bağımlılığını yitirmiş durumda" dedi.

Çocuklarına verdiği isim

Tutuklu sanıklardan ikiz kardeş olan emekli tuğamiraller Hasan ve Hüseyin Hoşgit ile 1990-1992 yılları arasında görev yaptığını anlatan Güleşen, "Hasan ve Hüseyin Hoşgit komutanlarımdı. Aynı gemide görev yaptım. Hüseyin Hoşgit Fatih gemisinde ikinci komutan, Hasan Hoşgit de Yavuz gemisinde hem ikinci komutan hem de komutandı. Onlarla yaşadığım yılların anısına ikiz çocuklarıma Fatih ve Yavuz ismini verdim. Ciğerlerine kadar tanıdığım bu insanların darbe planlarıyla ilgisi olamayacağını biliyorum. Deniz Kuvvetlerinde görevli olan diğer arkadaşların da
ciğerlerini bildiğim için böyle bir suçla kendilerini bağdaştıramıyorum. Hepsinin tahliyesini istiyorum" diye konuştu.

Tutuklu sanıklardan Koramiral Kadir Sağdıç ise Türk Silahlı Kuvvetlerinde 40 yıl hizmet verdiğini belirterek, "Ne mutlu bizlere, meğer bu kadar hizmet yetmezmiş. Meğer Türk milletine, bizlerin bağrından geldiği bu yüce millete daha ödenecek vatan borcumuz varmış" dedi.

Sağdıç, bu salonda olanlara ve adı bile unutturulmak istenen yüce Türk milletine seslendiğini ifade ederek, şöyle devam etti: "Artık, üzerimize çökertilmek istenen karanlıkları yeniden aydınlığa çıkartacak son virajlar olan Beşiktaş ve Silivri'deki özel yetkili hukuksuzluğu gözler önüne sererek dönüyoruz. İyi ki bu iftiraları bize atmaya çalıştılar. Yanlış hedef seçtiler. Bakın, bizler gibi iyi yetişmiş bir avuç temiz insan ailelerinin desteğinde müfterilerin ve onlardan medet umanların foyalarını ortaya dökmeye nasıl yetti.

Yalnız kaldık, gırtlağımız düğümlendi. Avukatlarımız çaresiz kaldı. Komutanlarımız gerçekte olmayan hukuka güvenmeye çalıştılar, hep yanıldılar. Sahte aydınlar sustu, sahte kahramanlar içtiği andı unuttu, içimizden hainler ve iş birlikçiler çıktı. 21. yüzyılın en güçlü propaganda aracı olan basın yayın kuruluşları iftiraya aracılık etti. İş dünyası kendi kazancı için gerekli olan ülke istikrarının garantörü bizlere ve Türk ordusuna gündelik çıkarları uğruna sırtını döndü. Yetmedi, karanlığın sürmesi ve kalıcı olması için bazı organların yapısı değiştirildi. Siyaset sustu, askerinin masumiyetine sahip çıkamadı, yazıklar olsun."

Umutlarını hiç kaybetmediklerini, çünkü hep zor şartlar için yetiştirildiklerini ifade eden Sağdıç, masum olduklarını, artık bunun çok daha ötesinde mağdur olduklarını dile getirdi.

Sağdıç, "Bana dikkatlice bakın, yanımdaki sıralarda oturanlara bir bakın, arka sıralardaki ailelere bir bakın. Bu insanlarda hiç suçlu yüzü var mı? Biz buradan tüm Türkiye'nin aydınlık yüzü olmaya devam ediyoruz, daha da ötesinde biz bölge ülkelerinin ve tüm dünyanın en aydınlık, gerçek nur yüzlü insanlarıyız" diye konuştu.

"Başbakan'ın ifadesine başvurulması gerekmektedir"

Davanın tutuklu sanıklarından emekli Orgeneral Çetin Doğan ise, "Maddi gerçeğin, yani sahte belge üreten çetenin ortaya çıkarılması için sayın Başbakanın ifadesine başvurulması gerekmektedir" dedi.

Doğan, bu davanın kurgulandığını ve vatana ihanet suçunun işlendiğini öne sürerek, 1. Ordu Komutanlığının gerçek planlarının istenmeyen kişilerin eline geçtiğini, basında da yer aldığını söyledi.

Doğan, "Balyoz Planı" davalarındaki 365 sanığın 250'sinin aktif görevde olduğunu, 250 sanığın 51'inin general ve amirallerden oluştuğunu ifade ederek, en büyük hasarın Deniz Kuvvetlerinde meydana geldiğini anlattı.

Konuşmasında taleplerini de sıralayan Doğan, tespit tutanakları ve fezlekeleri hazırlayan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü iken son olarak görev yeri değiştirilen Yurt Atayün ve ekibinin ifadesinin alınmasını istedi.

Doğan, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfınca "Askeri Vesayet ve Demokrasi" konusunda bir toplantının 2004'te yapıldığını Taraf gazetesine açıklayan Alper Görmüş'ün de tanıklığına başvurulmasını talep etti.

"Balyoz Planı" iddialarının gündeme geldiği dönemde kendisinin de kamuoyunu aydınlatmak için, 5-7 Mart 2003 tarihlerinde 1. Ordu'da icra edilen seminerin gerçek yüzünü ulusal medya organlarında anlatmaya çalıştığını söyledi.

"Başbakan Erdoğan'ın kandırıldığını" öne süren Doğan, "Bu nedenle maddi gerçeğin, yani sahte belge üreten çetenin ortaya çıkarılması için sayın Başbakanın ifadesine başvurulması gerekmektedir" dedi.

"Balyoz Planı" soruşturmasında görev yapan savcıların delilleri kararttığını ve sakladığını, gerçekleri çarpıttığını iddia eden Doğan, maddi gerçeğin ortaya çıkartılması açısından bu savcıların duruşmaya çağrılarak sorulara cevap vermelerinin sağlanmasını talep etti.

Taleplerin ardından görüşünü açıklayan savcı Savaş Kırbaş, savunmaları alınan tutuksuz sanıkların duruşmalardan vareste tutulmaları yönündeki talebin kabul edilmesini istedi.

Davada dile getirilen tanıkların dinlenilmesi yönündeki taleplerin kabulünü isteyen Kırbaş, tahliye taleplerinin ise reddine karar verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, talepleri değerlendirmek üzere duruşmaya ara verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 136 yorum
İÇERİ GİRMEK KİMSENİN ZORUNA GİTMEMELİDİR. KARACI KURMAY PİYADE BİNBAŞI(BELKİDE GELECEĞİN GENEL KURMAY BAŞKANI) DOĞUDA 4 YIL CIRMALASIN SONRASINDA BATIDA DALEVEREDEN GÖREVDEN ATILSIN. BUNA BENZER 1700 GÖREVLİ SUBAY ASTSUBAY SOKAKLARA SÜRÜLSÜN, İŞTEN ATILSIN SADECE CUMA NAMAZI KILIYOR DİYE, ŞİMDİDE KÖSTEBEK VARMIŞ İÇİMİZDE DENİLSİN. YÜCE ALLAH ESAS ADALETİNİ DAHA GÖSTERMEDİ. VAKİT VAR DAHA.
DINLE DEVLET ISINI AYIR.
pis akp li göreceksiniz siz 10 sene içinde memleket karışınca ulan gözünüzü açın
Cemal bu memleket kurulduğundan beri karışıktı hepde senin kafalı ahmaklar karıştırdı. Şimdi ne oldu zoruna ne gidiyor.
KULAKDAN DUYMA LAHLARLA HAREKET ETME PEZEVENKLİK YAPMA NAMAZ KULDINDA KILMAMI DEDİLER İPNE
DİN İLE DEVLET BİRBİRİNİN TAMAMLAYICISIDIR. BANA YÜCE PEYGAMBERİMİZ AYIRIRDI AYRILACAK OLSA.GERÇEK İSLAMA DÖNÜNÜZ ARTIK. KURANI ASIL YERİNE OTURDUNUZ HAYATINIZDA. EĞER AKLINIZ VARSA.
en güzel yorum bence bu olmuş herşeyi özetliyor allahın adaleti bu
sen tamamen belli çıkarlar karşılığında burada yorum yazan zatlardan birisin özaydın65, küfür yazsan yayınlıyor bu mynette. Takip ediyorum seni hep aynı tavır ve laflar sende, kurulu kukla seni. Bunları rahat rahat yazıyorum çünkü biliyorum yayınlamazlar olsun, en azından kontrol edenlere okuttum ya bu da yeter.
Allah seni yarattığına pişman olmuş, senin gibi sahtekrları yaratacağıma taş yarat saydın duvar olurdu diyordur
NAMAZ KILAN ORUC TUTAN SUBAYLAR GENARELLER ASKER DEN ATILIRKEN KIMSE SESINI CIKARMIYORDUU NE OLDU ŞMDİ DEĞİŞEN NEDIR YAVRULAR..
arkadaş nekadar dar vgörüşlüsünüz siz ya her kışlda cami var herkes namazını kılabiliyor bırakın bu ucuz lafları
Siyonistlerin en sevdiği insanlar bence namaz kılıpta bilmeden verdiği oylar ve icraatleriyle siyonizme hzmet eden insanlar.bunlar genellikle din ile kandırılan kesim ve askeriyenin ve Atatürk ün vakti zamanında mücadele verdiği insanlar bunlardı.çünkü Türkiye yi ele geçirmeye çalışan siyonistler bunu ancak dini kullanarak başarabileceklerdi ve sayenizde başardılar arkadaşım bilmem söylediklerimden birşeyler anlayabildinmi...
tuareg01 ...sen anadolu insanın bugünkü cumhuriyet içinmi savaştığını sanıyorsun,sivas ve erurum kongresinde edilen yemin metnine bir bak sona konuş bu kadar cahilsin,bak bakıyım o anadolu insanını nasıl kandırdırlar ???ben dadaşım,o gün erzurumdan çekilin emrini vereni çok iyi biliyoruz,ama benim anam gibi nenehatun larımız karşı çıktı ve hep çıkacak,senin bahsettiğin siyonistler 1939 dan itibaren 1999 a kadar bu ülkeyi yönetti,senin zerre bilgin yok klavyeden atmak kolay,,inançlı insanlarmı yırrtı kuranı ? camileri imamlarmı kapattı,,
sizin gibi man kafalar yüzünden bu memleket bu hale geldi namazkıldında kim kılmadedi gerizekılar
BEN 25 YIL TSK'DA GÖREV YAPTIM.NAMAZDA KILDIM ORUÇTA TUTTUM.ANNEMİN SAÇINI HİÇ GÖRMEDİM ÇÜNKÜ KAPALI,HER GÖREV YAPTIĞIM YERE GELDİ,HACCA GİTTİ,GÖREV YAPTIĞIM HER YERDE BİRLİĞİN İÇİNDE CAMİ VAR VE ÖZELLİKLE HER BAYRAM NAMAZINI KOMUTANLARIMIZLA BİRLİKTE KILARDIK.HER YIL ORUÇ TUTMAK İSTEYEN ERLERİN LİSTESİNİ YAPAR ONLARA SAHUR VE İFTAR YEMEKLERİ ÇIKARIRDIK.HER YIL HAVA KUVVETLERİNİN BÜTÜN ÜSLERİNDE 1 EYLÜLDE KURBAN KESEREK EĞİTİM YILI BAŞLAR,HALENDE ÖYLEDİR.EĞER İNANÇ SAHİBİ BİRİYSENİZ BİLMEDEN İNSANLARA İFTİRA ATMANIN GÜNAH OLDUĞUNUDA BİLMENİZ LAZIM.
gonulden_isoya kardeşim yukarıdaki yorum için söyliyecek bişeyim yok ama her kışlada cami olduğu koskoca bir balondur. Askerlerin Cuma namazını kılabilmek için yemek yememeleri gerektiğini bilmem biliyormusun? tuareg01 kardeşim siyonistlerin amacı dini kullanmak değil yok etmektir ki bunun en açık ispatıdır Türkleri yenmek için onların imanını yok etmek sözü. çağdaşlık adı altında yapılan çok örnek vardır ki Türk insanının Avrupalılaştığı çağdaşlaşdığı safsatası altında yozlaştığı aşikardır. Türk halkı kültürünü kaybetmiştir.
tuareg01 bak o kadar güzel anlatmışsınki siyonist güçleri damardan ama bilmediğin bir çok şey var hatta sen şu anda siyonistlere avkatlık yapıyor ve onları savunuyorsun çünkü onlar bu günkü durundan hoşnut değiller onların artık genel kurmayda bir özel odaları özel harp dairesinde yetkileri yok bu ülke artık özgür ve hür seçilmişler tarafından yönetiliyor dikkatini çekerim seçilmişler tarafından bilmem bende sana anlatabildim sen daha konunun şekil ve şemasını bilmezken ben 80li 90lı yıllarda bunların mücadelesini veriyordum bilmeden ahkam kesme insanı besleyen ayakta tutan birliktelik dindir
evet arkadaşlar bu yüzden zaten siyonistler sizin başbakanınıza üstün cesaret ödülü verdi değilmi o ödülü tayyip erdoğandan önce alan tüm kişiler yahudidir ve siyonizme hizmetlerindeki başarılardan dolayı o ödülü almışlardır...askerin içindede bunlardan vardır dincilerin içindede bunlar heryerde ama siz kör olduğunuz sürece ATATÜRK ün neler yaptığını anlamadığınız sürece hain olmaya devam edeceksiniz..DOLPHEN inşallah sen cumhuriyet olmayan bir yerde yaşarsında görürsün neyin ne olduğunu...
gonulden_isoya sen hiç nizamiyeden içeri girdinmi ben görev aldıgım hiç bir birlikte ne cami ne mescit gördümm askerler koğuşta namaz kılarlar hep ve geneldede namaz saatlerine gelir yemek saati eğitim saati ve hiç klisede yok çünkü ordunun dini yok be kardeşim yaaa bir yemek duasi var tanrımıza hamd olsun oda hangi tanrı kimin tanrısı belli değil
EMPERYALİZMİN AFYON KUTUSU! Yukardaki yazıda dinle namazla ne ilgisi var. her konuda emperyalizmin afyon kutusunu masaya koyma. Senin namaz dediğin yer küresine uymuyor. Senin mezhebin dine ters düşer. din akıldan dem vurur. Başkasının akli ile ancak cehenneme gidilir.
Yorumcular Anka Kuşunun peşinde koşmayın artık gerçekleri görün bir ulus devlet çökertiliyor.
cidden mi, şaka yapıyorsun, yok canıııım. sakın çöken sen ve senin gibi cunta zihniyeti taşıyanların yıkılamaz sandıkları imparatorlukları olmasın. bu kuyruk acısının sebebi bu olmasın sakın. zavallılar, hala kendinizi bu ülkenin ve bu insanların sahibi ve efendisi sanacak kadar budalasınız.
g z'lı sen daha ne konuştuğunu bilmiyorsun, tarih bilmiyorsun, anayasa bilmiyorsun, kanun bilmiyorsun. askere verilen bir görev vardı oda irtica ile mücadele. Askere bu yasa ile verildi. Asker yasaları uyguladı. Emin ol O Askerler paşalar, anaları babaları, Senden Daha müslümandır. Cahil dastum olacağına akıllı düşmanım olsun diye boşa dememişler. Birşey yazarken veya konuşurken yalan yanlış atma iişgembeden. KESER DÖNER SAP DÖNER, BU ADALET HERKESE LAZIM. SEN VE SENİN GİBİLER ALLAHINDAN BULSUNLAR.
ne oldu ben giden bir devleti 80 2000 yıllarda gördüm bu ülke imf israil kölesi idi ben şimdi bu ülkenin şahlandığını ve dünyada artık sözü sayılır ve ekonomik bakımdan dünyanın 17 en güçlü ekonomisine sahip bir ülke görüyorum tabi sen alışmışın yada onlardansın israil ne derse o artık yemezler bu millet neyin ne olduğunu artık daha iyi biliyor
çöken ulus devlet değil ulus devlete yapışmış üç beş kene olmasın
tarik1024 budalanın önde gidenisin sen
Geri Dön