HABER

Başbakan Erdoğan'dan liderlere 'Gazze' telefonu

ANKARA (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı kara harekatının ardından dünya liderleriyle telefon trafiğini bugün de sürdürdü.

Erdoğan, Rusya, İngiltere ve İtalya Başbakanlarını telefonla arayarak, uluslararası toplumu harekete geçirmeye davet etti. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının hemen ardından bölge ülkelerine yönelik barış girişimlerini başlatan Erdoğan, bir taraftan da dünya liderleriyle telefon diplomasisi yürütüyor. Dün AB Dönem Başkanı ve Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mihail Topolanek, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşen Başbakan Erdoğan, telefon trafiğini bugün de sürdürdü.

Edinilen bilgiye göre Erdoğan, Bakanlar Kurulu devam ederken Rusya Başbakanı Vladimir Putin, İngiltere Başbakanı Gordon Brown ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Gazze'deki durum, insani yardım ve acilen ateşkesin sağlanması konuları ele alındı. Başbakan Erdoğan, liderlere Gazze'ye yönelik saldırıların son bulması ve taraflar arasında ateşkesin bir an önce sağlanması amacıyla yürüttüğü temasları hakkında bilgi verdi. Erdoğan, liderleri birlikte çalışmaya ve uluslararası toplumu harekete geçirmeye çağırdı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön