HABER

Batı Avrupa karardı

DÜSSELDORF (İHA) - Almanya'da bir trafonun kapatılması nedeniyle Batı Avrupa geceyi elektriksiz geçirdi. Ani elektrik kesintisi nedeniyle insanlar alışılmadık bir panik yaşarken, trenler gecikti, trafikte ise sorunlar yaşandı.

Dün akşam yaşanan elektrik kesintisi, başta Almanya'nın batı kesimi olmak üzere, Fransa, Belçika, İtalya, Avusturya ve İspanya'da milyonlarca insanı etkiledi. Kesintiden sadece Fransa'da 5 milyon insanın elektriksiz kaldığı belirtildi. Batı Almanya'dan İspanya'ya kadar uzanan ve milyonlarca kişiyi, gece elektriksiz bırakan kesintinin Almanya'da akşam saat 22.10 - 22.40 arası 400 bin voltluk bir elektrik direğinin kapatılmasıyla başladığı iddia edildi.

Alman Elektrik dağıtım şirketi E.ON tarafından yapılan açıklamaya göre, ani elektrik kesintisinin nedeni ancak haftalar sonra tespit edilebilecek; ancak özellikle İspanya basını kesintinin Alman teknisyenlerinin hatasına bağladı. İddialara göre Almanya'da bulunan bir elektrik trafosunda ortaya çıkan bir arızayı gidermek için 400 bin voltluk elektrik santrali kapatılınca bu ani elektrik kesintisi zincirleme etkisi yaparak diğer santrallere de sıçradı. Elektrik kesintisi nedeniyle Batı Avrupa'da trenlerde de gecikme yaşandı.

Ayrıca bazı bölgelerde trafik lambalarının kısa süreyle iptal olması nedeniyle sürücüler trafikte sıkıntı yaşadı. E.ON yetkilileri, milyonlarca insani elektriksiz bırakan ani kesintinin nedenini araştırdıklarını ifade etti.

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler