HABER

Batık tırnağa ortodonti tel çözümü

Ayak Bakım Uzmanı Nazlı Ekici, insan yaşamını olumsuz etkileyen sağlık sorunlarının başında gelen batık tırnak sorununu ortadan kaldıran teknikler uyguladıklarını bildirdi.

Ekici, uygulanan eski sistemlerin sorunun tamamen ortadan kalkmasını sağlamadığını belirterek, "Kıvırcık saçı istediğiniz kadar kesin yerine düz saç çıkmaz" dedi.

Yeni uygulanmaya başlanan bir yöntem olan Ortodonti tel sistemiyle bu sorunun çözüme ulaştırıldığını ifade eden Ayak Bakım Uzmanı Nazlı Ekici, "Batık tırnağın çeşitli nedenleri vardır. En sık olarak hatalı ve derinden kesilen ayak tırnakları, iyi uymayan dar veya sivri burunlu ayakkabılar, devamlı darbelere maruz kalan tırnaklar, hamilelik ve doğum sonrası dönemleri, Obezite, tırnakların mantar enfeksiyonu, ayak terlemesi gibi bir çok nedenden oluşmaktadır. Batan tırnağın etrafında şiddetli ağrı, şişme ve kızarıklık görülür ve bazen yaranın iltihaplanması, yumuşak dokunun tepkisi ile tırnak kenarındaki dokuda tırnağın üzerine doğru ilerler ve damarlardan zengin olan bir dokunun oluşmasına neden olur" dedi.

Tırnak batığının şiddetli ağrının yanı sıra sosyal hayatı ve hatta günlük basit aktiviteleri de ciddi boyutlarda etkilediğini belirten Ekici, şöyle devam etti:

"Özellikle kadınlarda ayağın estetik görünümü bozulur ve hastalar istedikleri ayakkabı veya terliği giymelerinde problem yaşayabilir. Hastalar bu problemi fazla ciddiye almayarak sıklıkla kendileri tedavi etmeye çalışmakta olup pedikürcülere giderek çözüm aramaktadırlar. Bazen ılık kompres, antibiyotik kullanımı, tırnak çekme veya batan kısmın kesilmesi gibi geçici çözümlerle tedavi edilmekte fakat tırnağın yumuşak dokuya batmasındaki temel nedenin düzeltilemediği için bir süre sonra tırnak batması

tekrarlanmaktadır. Bu hastalar defalarca tırnaklarını çektirmekte fakat tekrar batmalar devam etmektedir."

Batık tırnak sorununun çözümünün yeni geliştirilen ortodonti tel sistemiyle mümkün olduğunu ve bu sistemi Adana, Gaziantep ve İskenderun'da uyguladıklarını belirten Ekici, "Bu sistemi ancak özel eğitim almış ayak bakım uzmanları uygulayabilir. Tırnak batıkları cerrahi müdahale gerektirmeden giderilmektedir. Ortodonti adı verilen tel sistemi ile tırnağın cerrahi olarak çekilmesine gerek kalmamakta ve tırnağın tekrar batması engellenmektedir. Batık tırnakların çekilmeden kurtarılması, olası tırnak

batmalarının önlenmesi ortodonti tel sistemi ile artık mümkün" diye konuştu.

Bu sistemle bakımı yapılan batık tırnaklarda sistemin uygulanması sırasında ve sonrasında herhangi bir sorun yaşanmadığını da sözlerine ekleyen Ekici "Bu uygulama hassas bir bakım gerektirir, hızlı rahatlamayı sağlar, ayakkabıların içerisinde herhangi bir engel teşkil etmez, günlük yaşamda olduğu gibi spor ve iş hayatında da bir engel oluşturmaz. Tırnağın doğal uzamasını destekleme ile iyileşme sağlar, hemen hemen problemin tekrarını ortadan kaldırır. Tırnak çekilmesine en iyi alternatiftir, özellikle

şeker hastaları için çok avantajlı olup mükemmel uyum şekli sayesinde tırnakların şekline göre bireysel uyum sağlar" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler