HABER

Baykal: "Biz milletin malına el uzatmayız"

ANKARA (ANKA) – 2008 yılı bütçe görüşmeleri sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Antalya Zeytinköy'de 5 trilyon TL'lik imara açılan arazisi olduğu iddiasına yanıt veren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Başbakan'ın bütün devlet imkanlarıyla bula bula, çürümüş, yıpranmış, boş dedikodulara başvuracak noktaya geldiğini görüyorum" dedi.

Baykal, Başbakan'ın konuşmasını tamamlamasından hemen sonra kendisine sataşma olduğu gerekçesiyle söz alarak kürsüye çıktı. Baykal, "Buralardan bir şey çıkmaz. Alnımız ak, yüzümüz pak. Biz devletin-milletin malına el uzatmayı içimize sindiremeyiz" dedi.

-HİSSELİ ARAZİ-

Baykal, Meclis'e ve tutanaklarla tarihe bırakılacaklara duyduğu saygı nedeniyle Başbakan'ın iddialarına karşılık vermek istediğini belirtti.
Baykal, "Başbakan, yolsuzluklarla ilgili kendisinin, yakınlarının, Bakanlarının muhatap olması nedeniyle bizimle ilgili bir suçlama çabası içine girdi. Ama Başbakan'ın, bütün devlet imkanlarıyla bula bula, çürümüş, yıpranmış, boş dedikodulara başvuracak noktaya geldiğini görüyorum" dedi.

Baykal, Başbakan'ın tarihi yanlış verdiğini, kendisinin milletvekili olmadan, herhangi bir kamusal görevi olmadan, 12 Eylül askeri yönetiminin getirdiği siyasi yasaklı olduğu dönemde, 1980'li yıllarda Antalya'nın Zeytinköy'ünde hisseli bir arazi alımına katıldığını söyledi.

-DÜRÜST BELEDİYE BAŞKANLARI-

Baykal, "20 yıla yakın süre geçti. Bir gün bile bir kamu otoritesiyle bu konuda hiçbir ilişki ve temas kurmuş değilim. Arazi bu süre içinde bizim talebimiz dışında, Antalya'nın doğal gelişim seyri içinde kısmen imara tabi oldu. Ama Başbakan, Antalya-Deniz Baykal, onun da arazisi imar kapsamına girmiş diye, kendi deneyimiyle böyle bir noktaya varmış" dedi.

Baykal, DSP'li olan belediye başkanının, kendi partisi iktidarda ve kendi Genel Başkanı Başbakan iken, kendisine ait araziyi imara açtığı ve daha sonra da CHP'ye geçtiği gibi bir iddianın ortaya konduğunu söyledi.

Baykal, "Hiçbir CHP'li belediye başkanı bu olaya katkıda bulunmamıştır. Dürüst, namuslu belediye başkanlarını, benim etkim altında bu imar planını yapmış gibi göstermek gibi haksız bir itham yaparken Başbakan'ın vicdanı sızlamıyor mu?" diye sordu.

-"GAZETE MAHKUM OLDU"-

Baykal, Başbakan'ın ortaya attığı iddianın yeni olmadığını daha önce büyük bir gazetenin bunu manşet yaptığını söyledi. Baykal, "Bu gazete, oraya adam gönderdi, araştırdılar, sordular. Manşet yaptılar. Ama mahkemeye verdik ve onları mahkum ettik" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön