HABER

BBP'den Irak'a sert uyarı

ANKARA (İHA) - Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Kuzey Irak bölgesel yönetimine sert uyarılarda bulunarak, "Türkiye bu operasyonu PKK terör örgütüne karşı yapıyor. Bunun önünde kim durursa Türkiye onu da ezer geçer" dedi.

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu, TÜRK-İŞ Genel Başkanlığı'na seçilen Mustafa Kumlu ve ekibine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Kumlu'nun tabandan yetişmiş bir sendikacı olduğunu belirten Yazıcıoğlu, "Hiçbir siyasi etki altında kalmadan sadece emeğin hakkını, işçinin sosyal güvenliğini korumak adına kararlı bir mücadele vereceğine inanıyorum" dedi. Her zaman işçi kesiminin yanında yer aldıklarını ifade eden Yazıcıoğlu, bundan sonra da BBP olarak TÜRK-İŞ'in yanında yer alacaklarını dile getirdi. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu da, çalışma hayatını 2008 yılı içerisinde çok sıkıntılı günler beklediğini ve işçi hak ve çıkarlarını korumak adına yaptıkları mücadeleyi bundan sonra da yapacaklarını söyledi.

Asgari ücretin en azından TÜİK'in belirlediği 640 YTL olmasını isteyen Kumlu, "Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun, müdahale edilmeden bağımsız bir şekilde TÜİK verilerini değerlendirerek Türkiye şartlarına uygun bir asgari ücreti tespit etmesinden yanayız" dedi.

Daha sonra gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Yazıcıoğlu, Türkiye'nin eskiden beri Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu belirterek, "Irakta şu anda muhatap alacağımız bir siyasi otorite yok. Amerika mı, Barzani mi, Talabani mi, merkezi yönetim mi, yoksa yerel yönetim mi?' Hangisi bizim muhatap alacağımız siyasi otoritedir. Terör faaliyetlerini topraklarında barındırmayacak, bize güven verecek siyasi otorite kimdir? Bu belli değil. Türkiye bu operasyonu bölgesindeki terör faaliyetlerini engellemek için yapmıştır. Irak'ın toprak bütünlüğüne yönelik bir anlayış söz konusu değildir. Türk Silahlı Kuvvetleri burada bir tampon bölge de oluşturmak istemiyor. Bana sorarsanız ben orada mutlak anlamda bir tampon bölge oluşturması gerektiğini savunuyorum. Karşımızda Irak halkının tümünü temsil eden bir siyasi otorite olana kadar. Şu anda bu yok. Türkiye de bu operasyonu PKK terör örgütüne karşı yapıyor. Bunun önüne kim durursa o da örgütün bir parçasıdır. Türkiye onu da ezer geçer. Ezip de geçmelidir. Türkiye olabildiğinden çok fazla sabır göstermiştir" ifadelerini kullandı.

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a yaptığı operasyonların sürekli hale getirilmesinden yana olduklarını kaydederek, "O bölgede sınır sorunumuz var. Bizim güvenliğimizi sağlamaya yönelik değil bu sınır. Gabar Dağı'na sırtımızı dayayarak Türkiye'yi koruyabiliriz. Bu da toprak talebi değildir. Türkiye ve Irak'ın barış içerisinde yaşaması için gereklidir" dedi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu da, asgari ücretle ilgili olarak, en düşük memur ücretinin 781 YTL olduğunu ve asgari ücretin bu seviyeye çekilmesi gerektiğini belirtti. Asgari ücretin en azından TÜİK'in belirlediği 640 YTL olmasını isteyen Kumlu, "Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun, müdahale edilmeden bağımsız bir şekilde TÜİK verilerini değerlendirerek Türkiye şartlarına uygun bir asgari ücreti tespit etmesinden yanayız" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön