HABER

BDP'liler Taksim'i savaş alanına çevirdi

BDP'liler Taksim'i savaş alanına çevirdi

Uludere'deki olayla ilgili açıklama yapmak üzere toplanan grup dağılım sırasında olaylar çıkardı.

35 kişinin yaşamını yitirdiği Şırnak Uludere'deki olayla ilgili Beyoğlu Tarlabaşı Bulvarı’nda toplanan grup dağıldıkları sırada çevredeki işyeri ve otobüsleri taşladı. Polis gruba, tazyikli su ve gözyaşartıcı bomba kullanarak müdahale etti. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ilçe merkezleri üyeleri ile bazı sol grup üyelerinden oluşan yaklaşık bin kişi, Uludere’de 35 kişinin öldürülmesi üzerine bugün saat 16.00 sıralarında Taksim Meydanı’nda toplandı.
Topluluktakiler "Yaşasın hakların kardeşliği" diye slogan attı. Polis İstiklal Caddesi ve Sular İdaresi’nin önünde toplumsal olaylara müdahale aracı (TOMA) ve çevik kuvvet ile barikat kurdu. Aralarında BDP milletvekilleri Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ve Levent Tüzel’in de bulunduğu topluluk, BDP İstanbul İl Eş Başkanı Asiye Kolçak’ı beklemeye başladı.
Bu sırada büyük gruba katılmak isteyen 4-5 kişilik bir grup ile sivil polisler arasında gerginlik yaşandı. Büyük gruptakiler, kendilerine yaklaşan kişilerin bazılarının gözaltına alınması üzerine, polisi yuhaladı sonra da polise taş attı. Sebahat Tuncel grubu sakinleştirdi. Göstericiler zaman zaman Taksim Meydanı’nda oturma eylemi yaptı. Önce İl Eş Başkanı Asiye Kolçak daha sonra sırasıyla Ertuğrul Kürkçü, Levent Tüzel ve Sebahat Tuncel konuştu. Sebahat Tuncel topluluktakilerden dağılmasını istedi. Tarlabaşı yönüne yürümeye başlayan yaklaşık 500 kişinin arasından, toplu ulaşım araçları ve otobüs duraklarına ile Taksim yönünde bekleyen TOMA aracına taş atıldı. Toplu ulaşım araçları ile otobüs duraklarının camları kırıldı. Polis TOMA’dan göstericilerin üzerine su sıktı. Çevik kuvvet polislerinin göz yaşartıcı bomba atması üzerine topluluk Tarlabaşı yönünde taş atarak kaçtı.
Çevre esnafı hasar görmesinden korkarak işlerini kapattı. Tarlabaşı Bulvarı üzerinde barikat kurmaya çalışan göstericiler ara sokaklara dağıldı. Polis olaylara karışan 20 kişiyi gözaltına alındı. Gerginlik ara sokaklara kaydı.

[BDP'liler Taksim'i savaş alanına çevirdi](http://haber.video.mynet.com/detay/BDPliler_Taksimi_savas_alanina_cevirdi/1399653/ "BDP'liler Taksim'i savaş alanına çevirdi") | [video.mynet.com](http://video.mynet.com "http://video.mynet.com")
Geri Dön