HABER

BDP’ye “abi” formülü

Kapatılan DTP’nin ardından 20 milletvekili ile Meclis’te grup kuran Barış ve Demokrasi Partisi yarın yapacağı ilk grup toplantısından önce Grup Başkanı ve Grup Başkanvekillerini belirledi.

Genel Başkanlığı’nı Demir Çelik’in yürüttüğü BDP’nin Grup Başkanlığı’nda ise “Abi” formülü benimsendi. BDP’nin Grup Başkanlığı’nı 1 Şubat’ta yapılacak kongreye kadar grubun en yaşlı ismi Muş Milletvekili Nuri Yaman yürütecek.

Yaman “Türk siyasi partiler geleneğinde abi formülü bir sürü tıkanmaları açan önemli bir formüldür ve geçmişte örnekleri yaşanmıştır” dedi.

Barış ve Demokrasi Partisi grubu, yarın yapacağı ilk Meclis grup toplantısı öncesinde, TBMM’de toplandı. Toplantıya BDP Genel Başkanı Demir Çelik, Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla milletvekilliği düşen kapatılan DTP’nin eski genel başkanı Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk da katıldı. Toplantının ardından Çelik, Grup Başkanlığı’na seçilen Muş Milletvekili Nuri Yaman, BDP milletvekilleriyle birlikte basının karşısına geçti. Çelik, 2010 yılının Türkiye’nin barışına, demokrasisine ve kardeşleşmesine önemli katkılarda bulunacağından umutlu olduğunu belirterek, toplantıda Grup başkanı ve grup başkanvekillerini belirlediklerini ifade ederek Nuri Yaman’ın grup başkanlığına getirildiğini kaydetti. Çelik, kapatılan DTP’nin grup başkanvekilleri Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak’ın BDP’nin de grup başkanvekilliğini yürüteceklerini bildirdi. Çelik, TBMM İdare Amiri ve komisyonlarda görevlendirilen milletvekillerinin ise görevlerinin devam ettiğini söyledi. Çelik, partinin ilk grup toplantısını yarın yapacaklarını, mesaj ve düşüncelerini paylaşacaklarını kaydederken bir soru üzerine grup konuşmasını, Grup Başkanı sıfatıyla Nuri Yaman’ın yapacağını belirtti.

-“ABİ FORMÜLÜ TIKANIKLIĞIN ÖNÜNÜ AÇAN BİR FORMÜL”-

BDP Grup Başkanı Nuri Yaman ise “Abi” formülünün Türk siyasi partiler geleneğinde bir sürü tıkanmaların önünü açan önemli bir formül olduğunu, geçmişte örneklerinin yaşandığını söyledi. Yaman “Biz bugün parlamentonun 90’ncı çalışma yılında, Barış ve Demokrasi partisinin, bundan sonra da barış, kardeşlik ve o güzel umutları halkımıza yaşatmak üzere, durduğumuz yerden, uğradığımız yol kazasından sonra bu konudaki çalışmalarımıza daha içten, daha samimi ve daha büyük şevk ve zevkle devam edeceğimizi bildirmek istiyorum” dedi. Yaman, bir soru üzerine 1 Şubat’ta BDP Kongresinin yapılacağını ifade ederek “O kurultayda - eşbaşkan sistemi içindeki-yasaların öngördüğü biçimde, parlamento içinden seçilecek olan bir genel başkan ve eşbaşkanlar bu görevleri üstleneceklerdir. O günü beklememiz gerekiyor“ diye konuştu.

-“BDP TABELASI ÖNÜNDE FOTOĞRAF ÇEKTİRDİLER”-

BDP Genel Başkanı Demir Çelik ve Grup Başkanı Nuri Yaman ile BDP milletvekilleri basın açıklamasının ardından, Barış ve Demokrasi Partisi Grup Başkanlığı tabelası önünde fotoğraf çektirdiler.

ANKA

Geri Dön