HABER

Belçika'daki yargılamada savcı ceza artırımı istedi

Brüksel -AA- Belçika adaleti, uzun yıllar süren bir yargılama sürecinin ardından geçen yıl ağır hapis cezalarına çarptırdığı, ancak adli bir hata nedeniyle kararlarını iptal ederek serbest bıraktığı terör örgütü DHKP-C üyelerinin "yeniden yargılanma" sürecini Anvers Temyiz Mahkemesinde devam ettiriyor.

Bugünkü oturumda sanık avukatlarının iddialarını yanıtlayan Savcılık, ceza taleplerini de açıklarken, teröristlere daha önce verilen ancak iptal edilen cezaların artırılmasını istedi.

Terörist Fehriye Erdal ve terör örgütü DHKP-C üyesi 10 sanığı Belçika'da işledikleri suçlardan yargılayan Bruges Ceza Mahkemesi, 28 Şubat 2006'da açıkladığı kararda, Fehriye Erdal'a 4, örgütün başı Dursun Karataş'a 5, sözcüsü Musa Asoğlu'na 6, Kaya Saz, Bahar Kimyongür, Zerrin Sarı ve Şükriye Akar Özordulu'ya 4'er yıl hapis cezası vermişti. Gent Temyiz Mahkemesi de 7 Kasım 2006'da bu cezaları onamıştı.

Bruges Mahkemesi, ayrıca DHKP-C'yi "terör örgütü" olarak nitelendirmiş ve Belçika'da adli alanda örgütün bu sıfatına resmiyet kazandırmıştı.

Savcılık, bugünkü oturumda, Karataş ve Asoğlu için 10'ar yıl hapis cezası isterken Asoğlu hakkında ayrıca 5 bin avro para cezası talebinde bulundu.

Savcılık, Kimyongür için 7 yıl hapis ve 5 bin avro para cezası isterken, Erdal, Saz, Sarı ve Özordulu için 5'er yıl hapis cezası talebinde bulundu.

DHKP-C'nin uluslararası terör örgütü, suç örgütü ve çete olduğunun teyit edilmesini de isteyen Savcılık, sanıkların mahkemeyi yanıltmak istediklerini, Belçika'nın elinde önemli belge ve kanıtlar bulunduğunu, Belçika'yı merkez olarak kullanan bu örgütün, terör örgütü El Kaide'den bir farkı olmadığını belirtti.

Terör örgütünün Türkiye'deki son faaliyetleri hakkında da bilgi ve örnekler veren Savcılık, Belçika'nın uluslararası terörizme karşı mücadeleye katılması gerektiğini, birçok terör örgütünün bu mahkeme kararını beklediğini, sanıklara hoşgörü ile davranılması halinde diğer bazı terör örgütlerinin de Belçika'ya gelip yerleşeceklerini belirtti.
Mahkeme oturumları devam ediyor.

Geri Dön