Kanser taramasını böyle paylaştı

Hastalığının teşhisi için 3 ay hastaneye gidip gelen Georgia McLennan'a lenfoma kanseri tanısı kondu. PET taramasını sosyal medyada paylaşan ve vücudunun tümörlerle kaplı olduğunu söyleyen McLennan, farkındalık oluşturmak için bu hikayenin birçok kişiye ulaşmasını istiyor.

Kanser taramasını böyle paylaştı

Hastalığının üçüncü evresinde olan 24 yaşındaki hemşire McLennan, kansere yakalandığı ortaya çıkmadan önce üç aydan fazla bir süre hastaneye gidip geldi. Bu süreçte yaşadığı ağrıların psikolojik olduğu söylendi ancak hastalığı günden güne tüm vücudunu sardı.

1

PET taraması sonunda vücudu adeta kansere teslim olmuş gibiydi. Hatta hastalığı çok şiddetli olduğu için doktorlar ertesi günü görebileceğini bile düşünmüyordu. McLennan geciken tedavisi için şöyle konuşuyor:'' Göğüs ağrılarım vardı. Ve doktorlar bu ağrıların neden kaynaklandığını bulmak için aylar harcadı.

2

Dalak ve karaciğerinde tümör olduğu tespit edilen Georgia'ya PET taraması sonunda kanserin aslında ne kadar büyük bir alanı kapladığı gözlendi.

3

Kemoterapi ve omurilik enjeksiyonları geçiren Georgia, ''Başlangıçta kanser olduğumu hiç düşünmedim. Çünkü zayıflama, ateş, döküntü gibi kanser belirtileri yaşamadım. Sanırım doktorlar da bu semptomları yaşamadığımı görünce benim psikolojik bir ağrı yaşadığımı düşündüler. Ancak sonunda 3. evre Burkitt lenfoması teşhisi konuldu'' diye konuştu.

4

Georgia, başka bir kişinin hayatını kurtarması umuduyla hastalığın belirtileri konusunda farkındalık yaratmak için hikayesini paylaştı.

Burkitt lenfoma nedir?

Burkitt lenfoma Non-Hodgkin lenfomanın üç tipinden biridir. Non-Hodgkin lenfoma kanser hücrelerinin lenf sisteminde oluştuğu bir tip kanserdir. Lenf sistemi enfeksiyon ve hastalıkla savaşan beyaz kan hücrelerinin üreten, depolayan ve taşıyan sistemdir. Kemik iliği, dalak ve lenf bezlerini içerir.

9

Hastalığa özgü belirtileri;

• Karında ağrı ya da şişlik
• Dışkılama alışkanlıklarında değişiklik
• Bulantı ve kusma
• Sindirim sisteminde(mide ve bağırsaklarda) kanama
Burkitt lenfoma çok hızla büyüyen bir tümördür. Tümör kitlesi diğer organları sıkıştırabilir ve birçok hayati sorunlara sebep olabilir:
• Hava yolunda tıkanma (nefes almada zorluk)
• Ritim bozukluğu (düzensiz kalp atışı)
• Bağırsaklarda tıkanma ya da delinme (dışkının vücuttan atılmasını engeller)
• İdrar yollarında tıkanma (böbreklerden yeterli idrar akışını engeller)
• İnferior vena cava damarında tıkanma (kalbe yeterli kan akışını engeller)
• Kafaiçi basıncında artış ( beyinde sıvı birikmesi sonucu baş ağrısı, görme problemleri, bulantı ve/veya kusma, bilinç değişikliği)

Burkitt lenfoma nasıl tedavi edilir?

Burkitt lenfoma yüksek doz kanser öldürücü ilaçlarla yani kemoterapi ile tedavi edilir. Kemoterapi radyoterapi kadar ya da radyoterapiden daha etkindir ve radyoterapi bir hastanın kemoterapiye başlamasını ya da kemoterapi almasını zorlaştırır. Bu yüzden, kemoterapi tercih edilecek tedavi şekli olmalıdır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
AYNI SIKINTI BENDE DE VAR ÖNEMLİ OLAN MORALİ OLMAK KIMIN NE ZAMAN NE OLACAGI BELİ OLMAZ HAYATA DÖRT ELLE SARILMAK LAZIM
@onatta56 ben atlattım kardeşim,darısı senin başına,Allahım şifalar versin
arakadslar bende yasadım ufak bir şiklik diye gitmedık o buyudu sonra mı lenfoma ıkı sene surunduk ve halen kendimize gelmiş değiliz hayatım altus oldu lutfen basite almayın olmaz demeyin ben gucluyum ben farklıyım ben hasta olamam demeyın bakınız yazılarım bile hale tesırı altında oldugumun kanıtır vesselam
Peki kemoterapi bir çözüm müdür? Hayır. Çünkü kemoterapi ölümcül bir zehirdir. Kanser hücreleri ile beraber sağlıklı hücreleride öldürür. Salt Kemoterapi ile kurtulan duymadım. Dünyanın parasını daha çabuk ölmek için harcıyorsun. Kanserden kurtulanların hikayelerine bakın; ümit, spor, doğa, temiz hava ve stressiz bir ortam..
@ttrgtt dostum bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma,ben eski bir kanser hastasıyım,7 kür kemoterapi ve 35 seans ışın aldım.kemoterapiler sonucunda 2 cm lik tümör 3mm ye kadar küçültüldü ve ışın tedavisiyle nokta atışı yapıldı.insanları yanlış yönlerndirme .bugün içtigin agrı kesicinin bile yan etkisi var,elbette kemoterapininde ağır yan etkileri var ama geçici ve kalıcı hasar oluşturmuyor . söz konusu hayatta kalmaksa bu tedavi elbette göze alınabilir..ki canlı örnek olarak 10 yıldır hayattayım.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler