HABER

Beykoz'da sel

Beykoz'da sel

İSTANBUL (İHA) - Beykoz'da aşırı yağışlar nedeniyle taşan Mahmut Şevket Paşa Deresi, içinden geçtiği 3 köyde su baskınlarına neden oldu. Selde mahsur kalan 35 kişiyi, itfaiye ekipleri kurtardı.

Edinilen bilgiye göre, Beykoz'da iftar saatlerinde başlayan yağmur yağışı hızını bir anda arttırdı. Aşırı yağışlar, Mahmut Şevket Paşa Deresi'nin taşmasına neden olunca, derenin içinden geçtiği Mahmut Şevket Paşa, Zerzevatçı ve Ali Bahadır köylerinde sel baskını yaşandı. Sel nedeniyle bir çok ev, ahır, işyeri, okul ve lojman su altında kaldı. Selde devrilen ağaçlar nedeniyle yollar kapanırken, olay yerine sevkedilen kurtarma ekipleri ulaşımda güçlük yaşadı. Mahsur kalan vatandaşları kurtarmak için de Beykoz, Ümraniye, Kağthane, Kartal, Üsküdar, Çavuşbaşı, Çengelköy ve Kavacık itfaiyelerine bağlı kurtarma ekipleri olay yerine sevk edildi. İtfaiye ekipleri, selde mahsur kalan 35 vatandaşı kurtarmayı başardı. İtfaiye tarafından kurtarılan 35 kişinin, Devlet Su İşleri'ne ait şantiyede çalışan işçiler olduğu belirtildi.

Ahırlarda mahsur kalan büyükbaş hayvanlar da, vatandaşlar tarafından çıkarıldı. Sular altında kalan araçlar kullanılmaz hale gelirken, Mahmut Şevket Paşa Köyü İlköğretim Okulu ve lojmanlarını da su bastı. Su yüksekliğinin yer yer 1 metreye ulaştığı kaydedildi.

Bu arada, sel sularının sürüklediği odun parçaları ve çalılar, çevredeki bir çok ev ve işyerine girdi. İşlettiği markete sel sularının getirdiği yabancı maddeler giren bir vatandaş, "Sel sırasında marketteydik. Bir anda içerisi sel sularının getirdiği çalı ve odun parçalarıyla doldu. Suyla birlikte sürüklenen ne varsa içeri girdi. Kapıları kapatmaya çalıştık ama engel olamadık. Neye uğradığımızı şaşırdık" diye konuştu.

Sel baskınından kendi imkanlarıyla kurtulan bir başka vatandaş ise, "Arabamızın içindeydik. Bir anda sel bastı. Kendi imkanlarımızla çıkmayı başardık" dedi. Bu arada selin heyecanıyla fenalaşan 2 kişiye olay yerinde bulunan ambulansta müdahale edildi. Şahısların sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Can kaybının olmadığı baskında maddi hasar meydana geldi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön