HABER

Beytüllahim'de tanksız Noel

KUDÜS (İHA) - İsrail'in, Noel kutlamaları nedeniyle tank ve zırhlı araçlarını Hristiyanlıkta Hz. İsa'nın doğduğu yer olduğuna inanılan Beytüllahim'den çekeceği bildirildi.

İsrailli General Amos Gilad, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, "İsrail ordusunun Beytüllahim'de varlığı hissedilmeyecek, tank ve zırhlı personel taşıyıcılar sokaklarda görülmeyecek. Televizyonlarda kuşatılmış bir kent görülemeyecek. Çünkü Noel kutlamalarının planladığı gibi yapılması için elimizden geleni yapacağız" dedi. Filistin lideri Yaser Arafat'ın şehirdeki Noel toplantısına katılmasına izin verilmemesini savunan Gilad, "Arafat, politikalarıyla Hristiyanlara en fazla zarar verendir" dedi.
Arafat, Ramallah'taki karargahının İsrail ordusu tarafından işgal edilmesinden dolayı geçen sene de Hristiyanlıkta Hazreti İsa'nın doğduğuna inanılan Milat Kilisesi'ndeki tören için Beytüllahim'e gidememişti.

Filistin lideri, 1995 senesinde Filistin yönetiminin şehrin kontrolünü ele almasından sonra her sene yapılan törenlere katılıyordu. Arafat'ın törenlere katılmasına izin verilmesi için pek çok ülke geçen sene seferber olmuş fakat bu çabalar sonuçsuz kalmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön