HABER

Bildirimin kopyası Rusya'da

MOSKOVA (İHA) - Irak'ın Birleşmiş Milletler'e sunduğu silah bildiriminin bir kopyasının BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi Rusya'ya da ulaştığı ve uzmanlar tarafından incelemelere başlandığı bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yury Fedotov, Interfax haber ajansına verdiği demeçte, bildirimin New York'a ulaşmasının ardından ABD'nin bugün kopyasını Rus diplomatlara teslim ettiğini, uzmanların rapor hakkında incelemelere başladığını söyledi.

Fedetov, Irak'ın BM'nin 1441 sayılı silahsızlandırma kararına harfiyen uyumunun göstergesi olan bu raporun sorunları politik ve diplomatik tabanlı bir çözüme ulaştırabileceğini kaydetti.

Şu ana kadar görünürde Irak'ın nükleer ve kimyasal silahlara sahip olmadığı iddiasını yalanlayıcı bir sonuç olmadığını belirten Fedetov, iddianın denetlemelerle kesin olarak kanıtlanması halinde savaşın önlenebilir olduğunu ifade etti.

Rusya, Irak'ın 12 bin sayfadan oluşan silah raporunun incelenmesinin uzun zaman alabileceğini açıkladı.
Bir kopyanın teslim edildiği Fransa, teknik nedenler ve güvenlik sebebiyle kopyaların Washington'da hazırlanmasının gerektiğini belirtmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön