HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Bilgisayarda ekran görüntüsü alma: Windows’ta ekran görüntüsü nasıl alınır?

Günümüzde var olan teknolojik cihazlar sayesinde birçok işlem online olarak yapılmaktadır. Bazı durumlarda kullanıcılar internet ortamında gezinirken veya araştırma yaparken bazı görüntüleri veya yazıları cihazlarına kaydetmek isteyebilir. Bunun en kısa yolu ekran görüntüsü almaktan geçer. Özellikle bilgisayar kullanıcıları bu yöntemi sıklıkla kullanılır. Peki, bilgisayarda ekran görüntüsü alma işlemi nasıl yapılır, Windows’ta ekran görüntüsü nasıl alınır?

Bilgisayarda ekran görüntüsü alma: Windows’ta ekran görüntüsü nasıl alınır?

Bilgisayarda ekran görüntüsü alma işlemi birçok kullanıcının sıklıkla uyguladığı yöntemlerden biridir. Bu yöntem ekran görüntüsü alma programları ile olabileceği gibi birkaç basit tuş yardımı ile de yapılabilir. Günümüzde birçok kullanıcı kısayol tuşlarından faydalanarak bu işlemi kolayca gerçekleştirmektedir. Ancak bazı zamanlarda hangi tuşların kullanıldığı unutulabilir. Kullanıcılar laptop ekran görüntüsü alma işlemi için nasıl bir yol izleyeceği konusunda bilgi sahibi olmak isteyebilir.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Bilgisayarlar sayesinde kullanıcılar her türlü işlemlerini online olarak yapabilir, oyun oynayabilir, sosyal medya uygulamalarını ziyaret edebilir, akıllarına takılan konular hakkında araştırmalar yapabilir, başka kullanıcılarla iletişime geçebilir.

Bilgisayarda ekran görüntüsü alma

Pek çok alanda işimize yarayan bilgisayarda bazı durumlarda herhangi bir web siteyi ziyaret ettiğimizde ya da beğendiğimiz bir görsel olduğunda ekran görüntüsü almaya ihtiyaç duyarız. Ekran görüntüsü kısaca SS harfleri ile de gösterilmektedir. Bilgisayarda ekran görüntüsü alma kısayolu olarak klavyelerde yer alan bazı tuşlar kullanılmaktadır. Bu tuşlar sayesinde saniyeler içerisinde ekran görüntüsü almak mümkündür. Kullanıcılar PC ekran görüntüsü nerede konusu hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilir.

Windows ekran görüntüsü nasıl alınır?

Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullananlar için Windows ss alma oldukça önemli bir konudur. Zira bilgisayar kullanıcıları internet ortamında gezinirken bazı bilgileri cihaza kaydetmek için ekran görüntüsü alma PC işlemine gereksinim duyabilir. Ekran görüntüsü almak demek bir nevi ekranın fotoğrafını çekme manasına gelmektedir. Birçok kullanıcı Windows ekran görüntüsü alma işlemini yaparak ekranda bulunan görüntüyü kolay bir şekilde bilgisayarlarına kaydedebilir. Bu bağlamda Windows 11 ekran görüntüsü alma işlemi için uygulanabilecek yöntemler genel olarak şu şekildedir:

  • Klavye üzerinde yer alan PrtSc tuşuna basarak ekran görüntüsü alma
  • Windows ekran görüntüsü alma kısayolu olarak Windows + Screen tuşlarına basma
  • Alt tuşu + Print Screen tuşuna basma
  • Windows + Shift + S tuşlarına basma
  • Ekran görüntüsü almak için kullanılan Ekran Alıntısı Aracı’nı açma

Ekran görüntüsü nasıl alınıyor?

Bilgisayarlar ister masaüstü olsun ister dizüstü olsun birçok kullanıcının vazgeçemediği önemli teknolojik cihazların başında gelmektedir. Bilgisayar kullanıcıları için ekranda görülen yazıları veya bazı kısımları cihaza kaydetmek için kullanılan ekran görüntüsü alma Windows 10'da son derece kolaydır.

Kullanıcılar ekran görüntüsü alırken ekranın tamamını kaydedebileceği gibi yalnızca bir parçasını da görüntü olarak cihaza kaydedebilir. Windows 10 ekran görüntüsü alma kısayolu için kullanılan tuşlar Windows Logo tuşu + Shift tuşu + S tuşudur. Bilgisayar kullanıcıları bu kısayol tuşları dışında cihazlarında bulunan Ekran Alıntısı Aracı’nı açarak da istedikleri görüntülerin ekran görüntüsünü kolayca alabilir.

En Çok Aranan Haberler