HABER

Bilinçsiz güneşlenmede ölüm riski

Uzmanlar yanlış güneşlemenin yol açtığı cilt kanserine karşı uyarıyor.

Bilinçsiz güneşlenmede ölüm riski

Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Şemsettin Oruk, güneş ışınlarının cilt kanserine neden olduğunu belirterek, "Koruyucu kremler kullanmadan güneşlenilmesi durumunda vücutta lekeler beliriyor. Bir uzmana başvurulmaması durumunda bu lekeler ölümle sonuçlanabilecek rahatsızlıklara neden oluyor" dedi.

Amerika'da son 30 yılda yanlış güneşlenme nedeniyle çok sayıda kişinin cilt kanserine yakalandığını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Oruk, "Biz ülkemizde 10-20 yıl sonra bu sonuçlarla karşılaşmamak için vatandaşlarımızı güneşlenirken mutlaka koruyucu kremler kullanmaları konusunda uyarıyoruz" diye konuştu. Yaz aylarının kavurucu sıcaklarında tatil için gittikleri yerlerde güneşlenen vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini ifade eden Dr. Oruk, "Vatandaşlar plajlarda bilinçsizce güneşleniyor. Korumasız güneşlenilmesi durumunda 1. ve 2. derecede yanıklar ortaya çıkıyor. Bu tür yanıkların oluşmaması için tatilcilerin alıştıra alıştıra güneşlenmesi gerekiyor. Aksi takdirde güneş yanıkları cilt kanseri riskini arttırıyor. Önlem alınmadığı zaman ölümle de sonuçlanabiliyor" dedi.

Güneş kremi ya da koruyucu kremler kullanılmasını tavsiye eden Dr. Oruk, "Güneşlenmek için en uygun saat sabah saat 11.00'den önce, öğlen ise 15.00'den sonradır. Aradaki saatler ise güneşlenmek için çok tehlikeli" dedi.

BOLU (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler