HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopter kaza yaptı! Dünyanın gözü o bölgede! Akıncı İHA arama yapıyor

İçerik devam ediyor

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopteri kaza yaptı. Yardım ekipleri, kaza sonrası bölgeye sevk edildi. İran Devrim Muhafızları ise helikopterin yerinin tespit edildiğini açıkladı. Kazayla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan bir açıklama yaparken Türkiye'den İran'a ekipler sevk edildi. TSK'ya ait Akıncı İHA da İran sınırını geçerek arama çalışmalarına katıldı. Sabah saatlerinde ise düşen helikopterin enkazına ulaşılırken, yaşam belirtisinin olmadığı belirtildi.

İran devlet televizyonuna göre, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile iki ülke sınırında baraj açılışına katılan Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza yaptı. Bölgeden ilk görüntüler gelirken, İranlı bir yetkili ise gelen bilgilerin endişe verici olduğunu açıkladı. İran dini lideri Hamaney'den olay sonrası ilk açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade ederken Dışişleri Bakanlığı "Arama kurtarma faaliyetlerine her türlü desteğin sağlanması için harekete geçilmiştir" dedi.

97

06.15

ENKAZDAN İLK GÖRÜNTÜ

hfgjfj

06.00

REİSİ’NİN HELİKOPTER ENKAZINA ULAŞILDI: YAŞAM BELİRTİSİ YOK

İran cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin içerisinde bulunduğu helikopterin enkazına ulaşıldı. İran devlet televizyonunda yer alan haberde, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin içerisinde bulunduğu helikopterin enkazının yerinin tespit edildiği aktarıldı.

"HAYATINI KAYBETMİŞ OLABİLİR"

Haberde termal cihazlarla yapılan ilk incelemeler neticesinde şu ana kadar herhangi bir yaşam belirtisi görülmediği ve helikopter içerisinde bulunan herkesin hayatını kaybetmiş olabileceği belirtildi.

İran Kızılayı Başkanı Pirhüseyin Kulivend ise devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Arama kurtarma ekipleri, cumhurbaşkanını taşıyan helikopterin kaza yerini tespit etti. Bölgeye doğru ilerliyoruz. Henüz hiçbir ayrıntı yok. Ayrıntı verebilmemiz için enkaza ulaşmamız lazım. Enkazla aramızda yaklaşık 2 kilometre mesafe var” dedi.

01.48

AKINCI İHA BÖLGEDE

Türkiye tarafından görevlendirilen Akıncı İHA, kaza bölgesinde arama çalışması yaptı. Akıncı İHA'nın uçuş rotası FlightRadar24 uygulamasından görüntülendi. 200 bini aşkın kişi Akıncı İHA'nın İran semalarındaki dairesel hareketlerini takip etti.

AA-20240519-34621280-34621274-MSB_IRANDAKI_HELIKOPTER_KAZASIYLA_ILGILI_AKINCI_IHA_GOREVLENDIRDI

Akıncı İHA gece saatlerinde dünyada en çok takip edilen hava aracı konumunda oldu.

Ekran görüntüsü 2024-05-20 011710

22.40

HELİKOPTERİN YERİ TESPİT EDİLDİ

İran Doğu Azerbaycan Devrim Muhafızları Komutanlığı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve heyetini taşırken kazaya uğrayan helikopterin yerinin tespit edildiğini bildirdi.

22.20

MSB'DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "İran makamlarınca Dışişleri Bakanlığımız aracılığıyla yapılan talebe istinaden İran Cumhurbaşkanı ve heyetinin kaza kırıma uğrayan helikopterinin arama kurtarma faaliyetlerine katılmak üzere bir Akıncı İHA ve bir gece görüş kabiliyetli Cougar tipi helikopter görevlendirilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

21.37

"HELİKOPTER BULUNMADI"

İran Kızılay'ı yaptığı açıklamada helikopterin bulunduğu iddiasının doğru olmadığını açıkladı.

21.30

TÜRKİYE'DEN EKİPLER SEVK EDİLDİ

AFAD'dan açıklama:

"Bugün, İran-Nahçıvan sınırında İran Cumhurbaşkanı Sn.İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopterin kaza yaptığı bilgisi alınmıştır.

İran, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ülkemizden gece görüşlü arama kurtarma helikopteri talep etmiştir.

Van ve Erzurum AFAD il müdürlüklerimizden 32 dağcı arama kurtarma personeli ile 6 araç bölgeye intikal etmek üzere yola çıkmıştır.

Ayrıca Ankara, Diyarbakır ve Konya’dan 15'er kişilik dağcı arama kurtarma personelimiz teyakkuz halindedir."

AA-20240519-34620093-34620090-TURK_ARAMA_KURTARMA_EKIBI_IRANA_INTIKAL_ICIN_YOLA_CIKTI

AA-20240519-34620093-34620088-TURK_ARAMA_KURTARMA_EKIBI_IRANA_INTIKAL_ICIN_YOLA_CIKTI

AA-20240519-34620093-34620087-TURK_ARAMA_KURTARMA_EKIBI_IRANA_INTIKAL_ICIN_YOLA_CIKTI

21.18

HELİKOPTERE ULAŞILDI

İran Devlet Televizyonu, İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopterine ulaşıldığını açıkladı.

20.56

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

"İran Cumhurbaşkanı, kardeşim Sayın İbrahim Reisi ve heyetinin bir helikopter kazası geçirmiş olması bizleri derinden üzmüştür.

Türkiye Cumhuriyeti olarak İran makamlarıyla tam irtibat ve koordinasyon halinde hadiseyi yakından takip ettiğimizi ve gereken her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Komşumuz, dost ve kardeş İran halkına ve hükûmetine milletim adına geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, Sayın Reisi ve heyetinden bir an önce iyi haberler almayı umuyorum."

20.40

AB DUYURDU! AKTİF HALE GETİRİLDİ

AB Komisyonunun kriz yönetimi ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, X hesabından yaptığı açıklamada, İran'ın yardım talebi üzerine helikopter kazası nedeniyle Copernicus Acil Durum Yönetim Hizmeti'nin aktive edildiğini duyurdu.

20.31

"TÜRKİYE HER TÜRLÜ DESTEĞİN SAĞLANMASI İÇİN HAREKETE GEÇMİŞTİR"

Dışişleri Bakanlığı:

"İran’da bugün (19 Mayıs) yaşanan helikopter kazasıyla ilgili gelişmeleri üzüntüyle takip ediyoruz. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın da aralarında bulunduğu İranlı yetkililerin güvende ve sağlıklı olmalarını temenni ediyor, kardeş İran halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Arama kurtarma faaliyetlerine her türlü desteğin sağlanması için harekete geçilmiştir."

20.26

HAMANEY'DEN AÇIKLAMA

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran’ın başkenti Tahran’da Devrim Muhafızları Ordusu mensuplarının aileleriyle yaptığı görüşmede, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin geçirdiği helikopter kazasına ilişkin ilk kez konuştu. Hamaney, “Yüce Allah’a Sayın Cumhurbaşkanı ve yanındakilerin milletimize bağışlaması için dua ediyorum. İran halkı endişelenmesin, ülkenin işlerinde herhangi bir aksama olmayacak” ifadelerini kullandı.

1

20.00

"ACİL TOPLANTI DÜZENLENMEDİ"

İran Ulusal Güvenlik Konseyi’nin acil toplantı yaptığı iddialarına yalanlama geldi. İran basınının adı açıklanmayan bir yetkiliye dayandırdığı haberde, “İran Ulusal Güvenlik Konseyi, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindekileri taşıyan helikopterin kazasına ilişkin acil toplantı düzenlenmedi. Sosyal medyada yer alan bu bilgi asılsızdır” ifadeleri kullanıldı.

19.44

"HAYATLARI RİSK ALTINDA"

Reuters'a konuşan bir İranlı yetkili, kazanın ardından Cumhurbaşkanı Reisi ile Dışişleri Bakanının hayatlarının risk altında olduğunu belirtti.

AA-20240519-34616896-34616895-IRAN_CUMHURBASKANI_REISININ_KONVOYUNDAKI_HELIKOPTERLERDEN_BIRI_KAZA_YAPTI

19.00

ALİYEV: 'İRAN'A DESTEK İÇİN HAZIRIZ'

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopterinin acil iniş yapması konusunda endişelendiklerini ve İran’a destek için hazır olduklarını açıkladı.

Aliyev, yaptığı açıklamada, “Bugün İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile gerçekleştirdiğimiz görüşmenin ardından, üst düzey heyeti taşıyan helikopterin İran'a acil iniş yaptığı haberi bizleri ciddi şekilde endişelendirdi. Yüce Allah'a dualarımız Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyetle birlikte. Azerbaycan Cumhuriyeti komşu, dost ve kardeş bir ülke olarak her türlü desteği vermeye hazırdır” dedi.

_56107

18.48

İran Genelkurmay Başkanı: 'Tüm personelle çalışmalara katılıyoruz'

18.40

ABD'DEN AÇIKLAMA GELDİ

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan ve "sert iniş" yaptığı belirtilen helikopter kazasıyla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini açıkladı.

18.20

İran Kızılayı, Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşırken “kaza" geçiren helikopterle ilgili arama kurtarma çalışmalarının olumsuz hava şartları nedeniyle havadan yapılamadığını bildirdi.

18.19

"GELEN BİLGİLER ÇOK ENDİŞE VERİCİ"

İranlı bir yetkili, "Hala umutluyuz ama kaza bölgesinden gelen bilgiler çok endişe verici" dedi.

1aa

18.00

ACİL TOPLANTI

İran dini lideri Hamaney'in çağrısı üzerine İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi'nin acil bir toplantı düzenleyeceği bildirildi.

17.00

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İran’ın Doğu Azerbaycan Valiliği, "Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan helikopter kazasıyla" ilgili henüz “olası ölü ve yaralılar” hakkında bilgi veremeyeceklerini açıkladı.

99

16.45

İÇİŞLERİ BAKANI VAHİDİ'DEN AÇIKLAMA

İran İçişleri Bakanı Vahidi yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanını (Reisi) taşıyan helikopter kötü hava koşulları nedeniyle sert iniş yapmak zorunda kaldı" ifadelerini kullandı.

2aa

16.30

İLK YARDIM EKİPLERİ GÖNDERİLDİ

Devlet televizyonu da Reisi'yi taşıyan helikopterin sert iniş yaptığını ve kaza bölgesine ilk yardım ekiplerinin gönderildiğini bildirdi.

Reisi'nin konvoyunda 3 helikopter olduğu bilgisi paylaşıldı.

AA-20240519-34615739-34615734-IRAN_CUMHURBASKANI_REISININ_KONVOYUNDAKI_HELIKOPTERLERDEN_BIRI_KAZA_YAPTI
Bu içerik Doğukan Akbayır tarafından yayına alınmıştır

Express


En Çok Aranan Haberler