Bingöl'de PKK propagandası yapan 3 kişi tutuklandı

BİNGÖL (İHA) - Bingöl'de duvar ve oto camlarına yazı yazarak PKK terör örgütünün propagandasını yapan 3 kişinin tutuklanarak cezaevine gönderildiği öğrenildi.

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, terör örgütü PKK Kongra-Gel üyesi oldukları düşünülen ve bazı resmi kurum ve özel kişilere ait bina duvarlarına, araba camlarına terör örgütünün propagandası niteliğinde yazı yazan 3 kişinin tutuklandığı belirtildi.

Açıklamada "Bingöl Cumhuriyet Savcısı Mehmet Çakır'ın talimatları doğrultusunda 11.02.2008 tarihinde meydana gelen terör örgütü PKK Kongra-Gel üyesi olduğu düşünülen kişilerce ilimiz 75. Yıl ve Dağlar caddelerinde üzerinde bulunan bazı resmi kurum ve özel kişilere ait bina duvarlarına ve arabaların camlarına terör örgütünün propagandası niteliğinde yazılar yazılması olayı ile ilgili olarak yapılan soruşturma sırasında olayın aydınlatılıp faillerin yakalanması için Bingöl Emniyet Müdürlüğü terörle mücadele ve istihbarat şube ekiplerince müştereken yapılan çalışma sonucunda, olayın şüphelisi olan 1991 ve1989 doğumlu olmak üzere 1'i çocuk 3 kişi 28.02.2009 tarihinde gözaltına alınmıştır. Cumhuriyet Savcılığı'nca terörle mücadele şubesinde yapılan sorgulama ve diğer işlemlerde olayı gerçekleştirdikleri savunmadaki samimi ve ikrar ve parmak izi incelemesi ile tespit edilen şüpheliler, tutuklanmaları talebiyle Bingöl Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmiş ve mahkemece yapılan sorgulamalarının ardından tutuklanarak Bingöl M Tipi Cezaevi'ne gönderilmiştir" denildi.