Biyoterör ambülansıyla geldi

ABD Başkan Yardımcısı Cheney'e Ankara'da eşlik eden konvoyda yer alan ambülans çok özel. Çünkü bu ambülansta biyolojik ve kimyasal saldırılara karşı biyoterör bölümü var.

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin, TSK'nın sınırötesi operasyonuna tepki olarak belirsiz bir tarihe ertelenen, daha sonra yeniden planlanan ama birkaç gün geçikmeli olarak gerçekleşen Türkiye ziyareti başladı.

Ankara'ya özel uçağı, özel korumaları, gizli gündemi, gizli programı ve dosyalarıyla gelen Cheney, havaalanından özel araç konvoyuyla ayrılırken, bir araç dikkat çekti: Ambülansı.

Cheney'nin bu özel ambülansı görüntü olarak bizlerin pek alışık olmadığımız türden. Ama Amerika'da bu ambülanslar pek çok yerde hizmette. Ne var ki Cheney'in ambülansında kimyasal ve biyolojik terör saldırılarına karşı bir bölüm mevcut. Biyoterör bölümünde, böyle bir saldırı anında gerekli olabilecek her türlü ekipman ve kitler mevcut.

ABD'de 150 bin dolar civarında olan bu ambülanslara "dört tekerlekli hastane" de deniliyor.

Zaten bir kalp ameliyatı geçiren ve kalp rahatsızlığı yüzünden yanında cep telefonu bile taşıyamayan, dedektörden geçemeyen Cheney'nin ofisi de elektromanyetik dalgalar yayan cihazlara karşı özel korumalı.