HABER

BM'ye ''korsanla mücadele'' bilgisi

Türkiye BM'ye, Somali kıyılarında devam eden korsan faaliyetlerine karşı uluslararası işbirliği kapsamında yaptıklarına ilişkin bilgi verdi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (A.A) - Türkiye, BM Güvenlik Konseyinin 2008 yılında aldığı 1846 sayılı karar çerçevesinde, Somali kıyılarındaki korsanlarla mücadelede Somali hükümetiyle işbirliği yaparak atılan adımlarla ilgili olarak BM'ye bir bilgilendirme mektubu gönderdi.

BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan tarafından BM Genel Sekreterliğine sunulan ve Genel Sekreter Ban Ki-mun'un Güvenlik Konseyine gönderdiği mektubun başında Ban, Türkiye'nin Somali'deki korsan faaliyetlerinden zarar gördüğünü, Türk Deniz Kuvvetlerinin bugüne dek NATO, AB, BM ve Uluslararası Denizcilik Teşkilatının (IMO) korsanlarla mücadelede çabalarına destek verdiğini, katkıda bulunduğunu ve Somali sularında 30 civarında şüpheliyi yakaladığını hatırlattı.

Türkiye'nin mektubunda da 13 Ocak 2009'da Somali hükümetinin izninin alınarak Somali karasularına korsanlarla mücadelede kapsamında gidildiği kaydedildi. Uluslararası toplumun tüm çabalarına rağmen 2009 yılında korsan faaliyetlerinin arttığına dikkat çekilen mektupta, korsanlığı caydırıcı mekanizmaların yeterli olmadığı ve bu kapsamda yakalanan zanlıların yargılanması konusunda sıkıntılar çekildiği belirtildi. Bu kapsamda Türkiye'nin, bölgedeki ülkelerden birinde BM gözetiminde yargılama mekanizmasının kurulmasının yararlı olacağına inandığı ifade edilen mektupta, bu yönde uluslararası toplumun desteğine gerek duyulduğu da belirtildi.

Geri Dön