Boğaz'a teleferik projesi bir öğrenciye ait!

Etiler-Çamlıca arasında kurulması planlanan teleferik projesinin bir öğrenciye ait olduğu ortaya çıktı.

Boğaz'a teleferik projesi bir öğrenciye ait!

Bursa'da yaşayan lise öğrencisi, 6 yıl önce ilkokuldayken hayal edip maketini yaptığı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a gönderdiği "İstanbul Boğazı'nın teleferikle geçilmesi projesi"nin yapımına başlanacağını öğrenince çok sevindi. Öğrenci, şimdi de Etiler-Çamlıca arasında kurulması planlanan hat hizmete açıldığı gün düzenlenecek törene katılmayı hayal ediyor.

Bozüyük Fen Lisesi öğrencisi Bekir Kurt, İnegöl Ticaret ve Sanayi İlköğretim Okulu'nda 4'üncü sınıfa giderken 2007 yılında bir proje yarışması düzenlendiğini ve "İstanbul Boğaz Geçidi İçin Teleferik Projesi" hazırlayıp etkinliğe katıldığını anlattı.İstanbul'a hayran olduğunu ve bundan dolayı projesini bu kente yönelik oluşturduğunu dile getiren Kurt, şöyle devam etti:

"BANA BİLGİSAYARIM OLUP OLMADIĞINI SORDULAR"

"Projeyi ailemle beraber hazırladık. Bir maketini hazırladık. Öğretmenim Hatice Kılıç ve müdürüm Hüseyin Avni Okumuş, sağ olsunlar desteklerini eksik etmedi. Onların yardımlarıyla bir mektup yazdım ve bununla maketin fotoğraflarını ve proje dokümanını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına gönderdik. Sağ olsunlar kendileri cevap vermemezlik yapmadı. İki gün sonra bize geri döndüler. Beni birisi aramıştı. Yanlış hatırlamıyorsam Belediye Başkanımız Kadir Topbaş aramıştı. Bana bilgisayarımın olup olmadığını sordu. Projenin uygulanabilirliğini düşündüğünü anlatmıştı ve teşekkür etmişti."

"TÖRENDE İSMİM OKUNDUĞUNDA ŞAŞIRDIM"

Kurt, söz konusu telefon görüşmesinin ardından okulunda kendisinden habersiz bir tören düzenlendiğini belirtti. Törende ismi okunduğunda şaşırdığını ve Topbaş'ın gönderdiği dizüstü bilgisayarla teşekkür mektubunu teslim aldığını dile getiren Kurt, mektupta, "Sevgili Bekir. İstanbul'a olan sevgin ve boğaz geçişi için önerdiğin teleferik fikri beni duygulandırdı. Derslerinde üstün başarılar diliyorum" yazdığını belirtti.

"BELKİ BİZİ DE AÇILIŞA ÇAĞIRIRLAR"

Birkaç gün önce gazete haberlerini okuyan arkadaşlarının, İstanbul Boğazı'nın teleferikle geçişi için proje hazırlandığını söylediğinde çok mutlu olduğunu anlatan Kurt, şunları kaydetti: "Bu projede annem, babam, eski öğretmenim ve okul müdürümün emekleri çok büyük. Teleferik projesinin yapılacağını duyduktan sonra 'Belki bizi de temel atma programına çağırırlar, bizi de açılışa çağırırlar' diye düşündüm. Sayın Başkan Kadir Topbaş'a teşekkür ederim. En büyük hayalimi gerçekleştiriyorlar. Zamanın en büyük bilgisayarını göndermişti. Şimdi tekrardan büyük bir hayalim olan teleferik projesinin açılışına beni de davet ederse çok memnun olurum." Kurt, projeyi, İstanbul trafiğinin çözümüne yönelik olarak planladığını sözlerine ekledi. (AA)

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 19 yorum
PROJE BEKİR KURT KAZANÇ AKP VE YANLILARI...
Yarın sıkılmadan bu araçla seyahat yaparsın! Sende bir proje yap gönder.Ülkeni seviyorsan. Veya ihaleye sen gir kazanç senin olsun.
zihniyet bozuk olunca böyle oluyor işte birisi iyi bir iş yapınca hemen hasetlik başlıyor herkes herheşeyi düşünemez ancak düşünceye saygı duymak iyi bir fikir yada düşünceyse ona sahip çıkmak arkasında durmak hatta imkanlar dahilinde destek olmak farklı bir erdem olsa gerek malesef ülkemizde ben düşünmediysem herşey kötüdür birilerine avantaj saylıyor yalakalık yapılıyor gibi saçma bir düşünce hakim iyiyi kim yaparsa yapsın halkın menfaati ve yararınaysa bence güzeldir ve desteklenmelidir
akp yapar diğer leri hayal eder..
AKP YAPMAMIS CALMIS
LİSELİ GENCIN YAPMIŞ OLDUĞU BU PROJEYİ BİLE AKP YE MAL ETMEK KOMİKLİKTEN BAŞKA BİŞİ DEĞİL
AKP DEMEK Kİ ÖĞRENCİLERİMİZİ DE DİNLİYORMUŞ. NE MUTLU. BUNDAN ÖNCEKİLER OLSAYDI SEN KİM OLUYORSUN DERDİ. BİR ZAMANLAR DEVRİM OTOMOBİLİNİ YAPANLAR İÇİN SÖYLENMİŞ
AKP'ye mal edip te fikir bizim mi diyorlar. aptallık etme, fikir öğrenciden çıktı diye de parası da öğrenciden çıkmıyor ya. Zaten belediye de fikir için öğrenciye teşekkür edip hediyesini sunmuş. Ne yapsaydı yani, Her binenden aldıkları paranın yarısını o öğrenciye mi versinler.
Aynı projeyi bundan 7 yıl önce kı zkardeşimde yapıp yarışmaya göndermişti. İşin içinde akp varken aklıma iyi şeyler gelmiyor ama hak aramak bu ülkede suç, devlet her zaman kazanır.!!
ilkokul çocuklarına sor herkesin bir hayali vardı 6-7 sene önce bende İstanbul Eskişehir yolunun kısalmasını hayal etmiştim Sayın Binali Yıldırım ben hayalini kurdum o yaptı önceden 7-8 saat süren yol 3 saat a düştü hayat böyle birileri hayal kurar birileri işi bitirir.Hayal kuranlardan değil yapanlardan Allah Razı Olsun tabi Memleketi Bölmek Parçalamak ekonomiyi kötüye ğitsin diye hayal değilde pilan yapıp uygulamaya çalışanlara da Allah fırsat vermesin.
ilkokul 4 sınıfa giden bir öğrencinin hazırlamış olduğu projeyi belediyeyi yıllarca yöneten ve belediye birimlerinin başında bulunan bir sürü sözüm ona eğitimli ve yaşı kemale ermiş yöneticilerin akı ledememiş ve gerçekleştirmemiş olması ne kadar dikkate şayan.bence o çocuğun projesini beğenip yatırım projesi olarak hayata gecirecek olan tüm belediye yetkilileri istifa etmeli.4 sınıftaki bir öğrencinin düşündüğü bir şeyi niye biz yıllarca düşünemedik diye
Senin aklın nerdeydi bunca yıldır peki?
Allahtan bunlar yine dördüncü sınıf çocuğunun projesini almışlar öbürleri anasınıfı öğrencilerinin yapacaklarını bile beceremiyorlardı.Ben İstanbullu değilim hiç de gitmedim ama önceden Haliçe kokudan dolayı yaklaşmak bile mümkün değilmiş.Haberlerde izlerdik.Şimdi durum öyle mi?
30 sene öncede konuşulan bir mevzu idi.
Evet iyi fikir Çamlıca camii sine gidiş kolaylaşır
Aferin genç
Bunlar bos masraflar, sacma isler , istanbulun yarisini bosaltmadan hicbirseyin anlami yok , böyle cilgin yada aptal projelerle ancak yandaslar dahada zengin olur .
AKP YAPINCA BU YENİ NESİL Mİ DİYEYİM CAHİL CÜHELA TAKIMI MI DİYEYİM MÜTHİŞ RAHATSIZ. OLUYOR.EY CÜHELA TAKIMI O ESERLER HERNE KADAR AKP ÖNDERLİĞİNDE YAPILMIŞ OLSADA BU MİLLETİN MALI.İŞÇİSİ MÜHENDİSİ HARIL HARIL ÇALIŞIYOR.YANİ BU MİLLETİN ESERİ.SİZ BEYİNSİZLER BU FARKI BİLMİYORSANIZ ÖĞRENİN.MYNET SENDE YAYINLAKİ OKUSUN BELKİ BU ARADAKİ FARKI ÖĞRENİRLER.Bİ ZAHMET.ADAM METROYU TEKMELEYİP TÜKÜRÜYOR.HA PKK HA SEN NE FARKINIZ VAR Kİ.
her ilde bi kaç lise öğrencisinin yaptığı proje haberi yapan bu arkadaşı tanıyodur büyük ihtimalle
Diğer Haberler