HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu'dan 'istifa' açıklaması

İçerik devam ediyor

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından başlayan protesto gösterilerinin odağındaki isim Prof. Dr. Melih Bulu, sessizliğini bozdu. Muhalefetten gelen 'görevi bırak' çağrılarıyla ilgili konuşan Bulu, "Asla istifayı düşünmüyorum." dedi.

Prof. Dr. Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından başlayan protestolar devam ediyor.

Önceki gün üniversite kampüsü içinde başlayan olaylara polis müdahale etmiş 159 kişi gözaltına alınmıştı.

Prof. Dr. Bulu'nun atanmasını protesto eden bazı akademisyen ve öğrenciler, üniversite yerleşkesinde eylemlerini dün de sürdürürken, üniversite çevresinde geniş güvenlik önlemi alan polis, içerisinde çok sayıda öğrenci bulunan bir yolcu otobüsünü Hisarüstü Nispetiye Caddesi'nde durdurdu. Otobüstekilerin kimliklerini alarak GBT sorgulaması yapan polis, şüpheli bazı kişileri gözaltına aldı.

KADIKÖY'DE MÜDAHALE

Protestolar kapsamında, çağrı üzerine aralarında öğrencilerin de bulunduğu bir grup, 18.00'de Kadıköy İskele Meydanı'nda bir araya geldi.

Emniyet güçleri, Kadıköy Kaymakamlığının ilçedeki tüm kapalı ve açık alanlarda her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşünün 7 gün süreyle yasaklanmasına ilişkin kararı doğrultusunda, katılımcıları dağılmaları konusunda uyardı.

Grubun dağılmaması üzerine polis müdahalede bulundu. Bazı göstericiler gözaltına alınırken, polis Kadıköy Meydanı'na çıkan tüm sokaklarda önlem aldı.

İSTANBUL VALİLİĞİ: GÖZALTI SAYISI 105

İstanbul Valiliği, Boğaziçi Üniversitesi eylemlerine destek için Kadıköy'de toplanmak isteyen gruplara müdahale sonrası gözaltına alınan 105 kişiden 76'sının ifadelerinin ardından serbest kaldığını açıkladı.

Protestoların odağındaki isim Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu ise sessizliğini bozdu.

REKTÖR MELİH BULU'DAN 'İSTİFA' ÇAĞRILARINA YANIT

Habertürk'ten gazeteci Nagehan Alçı'ya konuşan Prof. Dr. Bulu, muhalefetten art arda gelen istifa çağrılarına yanıt verdi.

Bulu, yaptığı açıklamada "Asla istifayı düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

Alçı, yazısının devamında; Bulu'nun devam eden protestoların da 6 ay içinde sona ereceğini öngördüğünü aktardı.

GAZETECİLERE 'İSTİFA' AÇIKLAMASI

DHA'da yer alan habere göre Teknofest tanıtım toplantısına katılan Rektör Balu burada da bir açıklama yaptı. Balu konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Şimdiye kadar birçok noktada birçok tecrübe kazandım. Ben bu tecrübelerimi Boğaziçi Üniversitesi'nde rektör olarak aktarma hayaliyle yaşadım çok uzun süredir. Şu anda bu noktaya geldiğim için bu hayalim gerçekleştiği için çok memnunum. Boğaziçi'nin paydaşlarıyla birlikte, mezunlarıyla, öğrencileriyle, hocalarıyla hatta etraftaki esnaflarıyla birlikte biz Boğaziçi Üniversitesi'ni çok daha iyi noktalara taşıyacağız. Boğaziçi evet bugün de çok iyi bir yerdedir. Ama gerçekten dünyanın ilk 100 üniversitesi arasına sokma hedefim var. Ve bunu yapabileceğime inanıyorum, 4 sene içerisinde. O yüzden de asla istifayı düşünmüyorum ve Boğaziçi'ni de ilk 100'e sokmak için elimden geleni yapacağım.


Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler