HABER

Borsa, güne yükselişle başladı

İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, dünkü ikinci seans kapanışına göre 126,60 puan artarak 55.499,77 puan seviyesinde açıldı.
Hisse senetleri, bu seviyede ortalama yüzde 0,23 oranında değer kazandı.

ABD borsaları tatil dönemi alışveriş harcamalarının ve perakende satışlarının düşük kalacağına yönelik endişelerle Noel tatili sonrasında güne düşerek başladılar. Tatil döneminde gerçekleşen alımların beklentilerin altında artış gösterdiği haberleri ve ABD'nin ikincibüyük discount mağazası Target'ın Aralık ayı satışlarının beklentilerin altında kaldığını açıklaması piyasaların güne olumsuz başlamasına neden oldu. Ancak ABD'de konut kredileri çıkışlı menkul kıymetlerin değer kaybı nedeni ile zorluk yaşayan bir finans şirketi olan MBIA'nın ABD'denbir yatırım şirketi tarafından yüzde 5 hissesinin satın alınması haberi piyasaları toparladı. Bu dönemde beklenen perakende satış haberleri piyasalara henüz olumlu sinyal vermezken, zor durumdaki finans şirketlerinin yeni kaynak bulduğuna yönelik haberler olumlu karşılanıyor.

Konut sektörü hakkında ise S&P/Case-Shiller şirketinin raporuna göre Ekim ayındaki konut fiyatlarının yüzde 6.7 seviyesinde düştüğü haberi baskı oluşturdu. ABD borsaları karışık seyir sonunda günü toparlayarak düşük oranlı artışlarla tamamladı. Önceki günlerde diğer piyasalar kapalıyken işlem gören ve yükseliş gösteren Asya borsalarında ise bugün geri çekilmeler izlendi. Dolar/yen paritesinde ise 114.00 seviyesi kurunuyor.

Bugünden itibaren Avrupa borsaları da dahil tüm piyasalar açık olacak. İMKB'de dün 55,900 puan denense de bugün nispeten zayıf seyir izlenebilir. Yukarı yönlü 55,600 - 56,000 seviyeleri, aşağı yönlü 55,100 ve 54,800 görülebilecek seviyeler. Öğleden sonra ABD'den dayanıklı mal siparişleri ve tüketici güven endeksleri izlenecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön