HABER

Borsa'da yağmur bereketi

Borsa'da yağmur bereketi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), bugün alım ağırlıklı bir seyir izliyor.

İlk seansta 54685 puana kadar yükselen Bileşik Endeks,54500 civarında dengelenerek, günün ilk yarısını 54539.66 puandan kapattı.

Günün ikinci yarısında gelen kar satışlarını karşılayarak, bir süre alım ağırlıklı seyir izleyen İMKB 100 Endeksi, son dakikalarda artan alımlarla 55000 direnç bölgesini geçti.

ABD borsalarının dünkü kapanışlarının ardından, S&P'nin olumlu açıklamaları ve ABD Yönetimi'nin konut kredisi mağdurlarına yönelik kolaylık sağlayacak paketi açıklayacakolmasının verdiği moral bugün ABD vadeli endeks kontratlarına ve dolayısıyla İMKB'ye alım olarak yansıdı.

ABD Merkez Bankası'nın (FED) 11 Aralık tarihinde yapacağıtoplantı öncesinde uluslararası piyasalara bağlı hareket etmeyisürdüren İMKB, Bugün ABD'de açıklanacak ADP özel sektör istihdam raporu, fabrika siparişleri, ISM servis sekörü endeksi ile bekleyen ev satışları verilerini izliyor.

Haftanın geri kalan kısmında ise yarın ABD'de çıkacak olan haftalık işsizlik başvuruları verisi ve özellikle de Cuma günü gelecek tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri önem taşıyor. Öte yandan Avrupa ile İngiltere Merkez Bankalarınınyarın yapacakları faiz toplantıları da yakından izleniyor.

İnter Yatırım Menkul Değerler Yatırım Uzmanı Ümit Pehlivan,güne iyi bir başlangıç yapan İMKB 100 Bileşik Endeksi 54500 direncinin üzerine çıktıktan sonra hareketini 55000 hedef direnç seviyesine doğru devam ettirdiğini vurguladı.

Yatırım Uzmanı Pehlivan, "Düşük seyreden işlem hacmine rağmen hisse bazlı hareketlerle 55000 seviyesinin deneneceği görülüyor" dedi.

Pehlivan, yaşanan çıkış hareketi işlem hacmi tarafından desteklenmediği için, yatırımcıların 55000 ile 55800 aralığından gelmesi muhtemel kar satışlarına dikkat etmeleri gerektiğini desözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön