Bozdağ'a saldıran kişi serbest kaldı

Nevşehir'de düzenlenen Hacıbektaş-ı Veli'yi Anma Kültür ve Sanat etkinliklerine katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a saldıran Hüseyin Satı serbest kaldı. Satı, çıkışta "Pişman değilim" dedi.

Bozdağ'a saldıran kişi serbest kaldı

Nevşehir'in Hacıbektaş İlçesi’nde düzenlenen Hacıbektaş-ı Veli'yi Anma Kültür ve Sanat etkinliklerine katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a saldıran Hüseyin Satı serbest kaldı. Satı, adliye çıkışı gazetecilere "Pişman değilim" dedi.

Hacıbektaş İlçesi’nde cuma günü düzenlenen 50’nci Ulusal, 24’üncü Uluslararası Hacıbektaş-ı Veli’yi Anma Törenleri’nde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a yumruk atan Hüseyin Satı, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi. Satı, tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalırken, kendisine yurtdışı yasağı ve haftanın 6 günü polis karakoluna gidip imza verme koşulu getirildi. Hüseyin Satı, adliye çıkışı gazetecilerin "Pişman mısınız?" sorusuna "Hayır pişman değilim" yanıtı verdi.

AVUKATI: "PLANLANMIŞ BİR ŞEY YOK"

Hüseyin Satı, avukatı Fatih Çifiçi’nin otomobiyle binerek ilçeden ayrıldı. Avukat Fatih Çiftçi ise, "Pişman olacak bir şey yapmadı" demekle yetindi. Satı’nın avukatı Çiftçi, "Planlanmış bir saldırı değil. Müvekkilim, demokratik hakkını kullanarak ve gazeteci olduğunu belirterek soru sormak istemiştir" dedi.

Çiftçi, gazetelerde yer alan ve saldırının birileri tarafından planlı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Avukat Çiftçi şöyle dedi:

"Savcılık makamı, müvekkilimi 'Adli kontrol’ talebiyle mahkemeye sevk etti. Mahkeme de, Adli kontrol dahilinde tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. Müvekkilim, oturduğu mahalledeki karakola 6 gün imza verecek ve yurt dışına çıkamayacak. Saldırdığına dair görüntü yok. Müvekkilim sadece demokratik hakkını kullanarak İstanbul’a yapılacak yeni köprüye neden 'Yavuz Sultan Selim’ adının verildiğini sormak istemiş. Kuran, 'Abdestsiz namaz kılınmaz’ der. Siz ilk kelimeyi çıkartırsanız 'Namaz kılınmaz’ olur ki anlam tamamen değişir. Müvekkilimin durumu da böyle. Müvekkilim gazeteci olduğunu belirtmiş, soru sormasına izin verilmediği için 'O zaman neden buradasınız?’ demiştir. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın dudağının patladığı yönünde açıklaması var. Ama bunun da müvekkilim tarafından yapıldığı belli değil. O arbede sırasında da meydana gelmiş olabilir. Zaten eylemin muhtemel cezasının üst sınırı 15 aydır."

BOZDAĞ: “ŞİKAYETÇİYİM”

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise, uğradığı saldırı girişimiyle ilgili, "Ben bu işin arkasında kim varsa ortaya çıkarılmasını arzu ediyorum ve hesap vermesini istiyorum. O nedenle şikayetçiyim. Şikayetçi olmamın ana nedeni de benim insan onuruna sahip çıkmam, demokrasiye sahip çıkmamdır" dedi.

Bozdağ, Kanal 24 Televizyonu'nda katıldığı programda, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Mısır'da AA ve TRT muhabirlerinin gözaltına alındığını anımsatan Bozdağ, gazeteciliğin bir görev olduğunu, bu görevi yerine getirenlere yönelik yapılan engellemelere karşı da dünyayı ortak tavır almaya davet etti.

Hacı Bektaş-ı Veli etkinliklerinde uğradığı saldırı girişimiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Bozdağ, saldırının o anda gelişmiş bir olay olmadığını kanaatinde olduğunu vurguladı.

“GÖREVLİ KARTINI KİM VERDİ”

Bozdağ, saldırgana "görevli" kartı verilmesini eleştirerek, "Siz bir ilçede etkinlik yapıyorsunuz, çok uzakta olan birisine 'görevli kartı' veriyorsunuz. Kim verdi bu görevli kartını, neden verdi? Belediye başkanı bana ziyarete geldi. 'Sarı basın kartı' nedeniyle verildiği söyledi. Sonra sarı basın kartı olmadığı anlaşıldı. Sarı basın kartı olmayan birine böyle bir kart veriliyor, o da çok ilginç başka bir durum. Tabii bütün bunlar soruşturma sonunda bir bir ortaya çıkacak" şeklinde konuştu.

"HİÇBİR VATANDAŞ, BAKANA BÖYLE BİR ŞEY YAPMAZ"

Törenlerin açılışında Hacı Bektaş-ı Veli'nin ruhuna ve fikrine uygun bir konuşma yaptığını ifade eden Bozdağ, şunları kaydetti:

"CHP'li Durdu Özpolat, saldırgana ismiyle hitap ediyor. Bir doktor, polisler darp etti diye sahte rapor veriyor. Halbuki darp falan yok. Sadece yakalanıp gözaltına alınma var. Polisin bir şey yapmadığını herkes gördü. Raporun sahte olduğu, hemen arkasında alınan kati raporla ortaya çıkıyor. Tabi onunla ilgili sahte raporla ilgili gerekli işlem yapılması lazım. Sonra Gökhan Günaydın, 'Hacı Bektaş-ı Veli etkinliklerinde yaka paça gözaltına alınan gazetecilerle birlikte emniyetteyiz' diye twitt atıyor. Siyasi görüş ne olursa olsun, eğer bir yerde suç varsa suç işleyen kişi suçüstü yakalanmışsa böylesi bir olay karşısında suçlunun ve suçun karşısında tavır takınamıyorsak o zaman insani, ahlaki ve hukuki değerlerden nasibimizi yeteri kadar almamış demektir."

“YUMRUK BANA DEĞİL MİLLETİMİZE ATILDI”

Saldırganın bazı psikolojik sorunları olduğunun iddia edildiğini ama bu haberlerin yönlendirme olarak gördüğünü dile getiren Bozdağ, "Bunlar bu işin plansız bir iş olmadığını gösteriyor. Hiçbir vatandaş kalkıp ülkede görev yapan bakana böyle bir şey yapmaz. Bizim insanımızın yapısı belli. Soruşturma süresinde bunun arkasında olanlar ortaya çıkartılacaktır. Bu yumruk bana değil milletimize, demokrasimize, hukukumuza Hacı Bektaş-ı Veli'ye, kardeşliğimize ve sevgiye atılmıştır. Ben bu işin arkasında kim varsa ortaya çıkarılmasını arzu ediyorum ve hesap vermesini istiyorum. O nedenle şikayetçiyim. Şikayetçi olmamın ana nedeni de benim insan onuruna sahip çıkmam, demokrasiye sahip çıkmamdır" ifadesini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 42 yorum
Evdeki karısına sözü geçmeyen sözüm ona adam müsvettesi erkeklik yapmış
bana yumruk falan atılmadı bozdag,milleti karıştırma hemen..
:-)) bunların siyaseti belli kardeş. millete(!) yaranmaya çalışıyorlar. göz boyama.
Sayın bakanım geçmiş olsun.Ben insan olarak bildiğim şey yumruk hak edene atılır.sizin durumunuzu bilmiyorum. Ben kamu işçisiidim işi kazası geçirdim 2006 da işten atıldım hiç kimse yardımcı olmuo 7 8 yıldır perişan yaşıyorm sayın bakanım yaşamak için önce sağlik lazım hem iş kazası geçirdim hemde şeker rahatsizlığım var insülünde kullanıyorum yaşama tutunmak için para ve sağlık lazım bana atılan yumruk seninkinin 100 mislisi.yardımlarınızı bekliyorum
makarna ve kömür gelecektir yakında beklemeye devam et
Bir konuya açıklık getirelim sayın bakan, Söylediklerinin tümü yalan Polis'i geziden tanıyoruz. Darp yok diyorsun. Ayrıca ülkede tansiyonu siz yükselttiniz. Yumruk da sana atıldı. Millete atılmadı. Millet işinize gelince gaz sıkılıp küfredilecek birisi işinize gelince yumruk millete atıldı. Çok komiksin ve gerçekten çok güldüm.
kim olursa olsun, tc vatandaşıysa, bakan yumruklamak bu sıradan bir şey değil. cezası büyük olmalı. hem bakan hemde milletvekili. belliki seçimler yaklaşıyor ve alevi vatandaşlarımız da çok büyük önem arzediyor. af bundan dır bence.
alevilere yalakalık yaptı diyorsun yani ? malum mama davası
milli iradeyi halkı temsil edene atılan yumruk halka atılmıştır. en ağır cezaya çarptırılmalı.
dırsınlar barajı bak bakalım milli iraden ne kadar yazacak burda geri:))
benim irademi temsil etmiyor zatı ahalleri o yüzden istediklerini yapabilirler beni ilgilendirmez.
şikayetçi olması iyi olmuş.bakalım arkasında kim veya kimler var.
bu ülkede ayrımcılık yaparsanız bir gün bdp li yumruk yer bir gün akp li bir gün chp li bir günde mhp li yer bu ayrımcılık siz sayesınde geldi bu ülkeye sonuçlarına katlanmak zorundasınız her yerde % 50 yiz diye ahkam kesip diğer % 50 yi tukaka ilan ederseniz olaylar bu noktaya gelir... Sen iktidar ve emniyet olarak bu kürtler cok oluyor diyip heryerde saldırıya göz yumarsan yada bu geziciler cok oluyor eli palalıyı kollarsan yada mısıra katliam rojavaya demezssen bu iş kımsenın hayel edemediği noktaya gelir birde bakmısız yan komsumuzla kanlı bıcaklı iş arkadasınla boğaz boğaza gelmişiz
biz bu oyunu zamanında gördük ve uzun yıllar yaşadık.korkma akp nin böyle bir derdi yok.Sen ve senin gibilerin satılık kafalarını kullanmaya çalışanlara,kendi partine,insanlığına demokratlığına bak.YAzdığın yorumdan ne tür bir hamasetle yola çıktığın belli oluyor.Bir gün sabırlar gerçekten taşacak bu etnik milliyetçiliğinizden dolayı, sen ozaman kork.Çünki Türkler hiç bir zaman hiç bir dayatmaya boyun eğmedi eğmeyecek.
siyaset uğuna şu olayda saldırgan itin tarafını tutan insanlığından çıkmış yorumcular, ananız akp ye oy verse, yolda kaçırıp tecavüz etseler iyi olmuş diyecek kıvama gelmişsiniz artık, helal olsun size, senin bakanın yumruklamayı hak gördüğün, çapulcu gezi eylemcilerinin götünü yaladığın yerde pkk da dağda elinde silah dolaşır, hangi yüzle bunlara koltuk çıkıp pkk ile ilgili politikaları yüzünden hükümeti eleştiriyorsunuz anlamıyorum
Chp her tasin altindan ciktigi gibi bhrdanda cikacak siyaset harici hersey yapiyorlar resmen tirmaliyirlar
chp nin bunda da parmağı vardır
halka değil bizzat partine atılmıştır...
Ya biz millet değiliz ya da sen milleti temsil etmiyorsun. Bana yumruk falan atılmış gibi hissetmiyorum.
Bundan sonra cahil halk partısı götünü kolasın nasıl olsa serbet kalınıyor.
HAYIR YANILIYORSUN BAKAN BEY O YUMRUK SANA ATILDI MİLLETE DEĞİL.
Millete mi atılmış? O senin hüsn-ü kuruntun.
Arkasında kim mi var bozda HALK var HALK bu hiçe saydığınız selametçi olmayan halk var 3 aydır maaş alamayan, bayramda çocuklarına bayramlık almayan halk var ama siz bunu anlamazsınız iyi çakmışsın hocam tebrik ederim. Sağlam duruşun karşısında da karşında saygıyla eğiliyorum.
sayın bakan siz demokrasiye inanırmısınız...?
OĞLUM PALAYLA SALDIRMAMIŞ YA ŞÜKKRRETT
devletin makamına saygısı olmaynı adi birinin davranışı .bu hareketi savunmakta adiliktir. bende sevmiyorum bakan beyi ama sonuç yumruk olmamalı çok basit seviyesiz sonra kalkıyorsunuz devlet adamları halkın içinde güvenlik ordusuyla dolsıyor oluyor sizlrin sayesinde....
sayman senin matematik 1 di herhalde ilkokulda saymayı biliyorsan yukarıda bakanın görevini ihlal ettiği cümleleri bir say BAKALIM adam senin devletinin bakanı ama devletinin hakimini savcısını tehdir ediyor. Avukat acık acık anlatmış anlaman KIT MI? yoksa beynin mi yıkanmış düşünmeden konusuyorsun yazıyorsun.
yalan ben yumruk yemedim
CHP DEN YA BELEDİYE BAŞKANI YADA MİLLETVEKİLİ OLURSUN SEN.NERDE ŞİDET,NERDE KAVGA,NERDE HAİNLİK ORDA CHP...MESELE YUMRUĞUN KİME ATILDIĞI DEĞİL.MESELE O YUMRUKLA YADA YUMRUKLARLA BU MİLLETİN BU DEVLETİN İÇİNE ÇEKİLMEK İSTENDİĞİ DURUM.BUNU ANLAMIYORSUNUZ DİCEMDE BENCE ÇOK İYİ ANLIYORSUNUZ AMA.SİZİN İSTEDİĞİNİZDE BU ZATEN.RABBİM SİZE VE SİZİN GİBİLERE FIRSAT VERMESİN.
Aba altından sopa gösteriyor.Sizin yumruk attığınız hakim ve savcıları biliyoruz.Deniz Feneri davası ve Kayseri Belediyenizin Başykanının yolsuzluk davasına bakan savcıda olduğu gibi...
Bu halk kararı veren vicdan sahibi hakimi takip etmelidir.AKP vicdan sahibi hakim ve savcılara tahammül etmez...
atanın eline sağlık
Dövülerek öldürülen gencin ailesi senin kadar yaygara koparmadı. Tutuklanan adama bakıyorum, gözünde gözlük var. Yumruk atan adamın gözünde gözlüğü nasıl kalmış? Yere düşmesi, itiş- kakışta kırılmış olması gerekmez miydi? Hakime vicdanından dolayı bravo.
"Bozdağ, gazeteciliğin bir görev olduğunu, bu görevi yerine getirenlere yönelik yapılan engellemelere karşı da dünyayı ortak tavır almaya davet etti." deniyor...Ama adamın soru sormasına izin verilmemiş. Kendileriyle çelişiyorlar. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu...
BASININ YAPTIGINA İNANAMIYORUM YA ADAMI KAHRAMAN İLAN ETTİLER BİZİM SUÇUMUZ EFENDİ SAYGILI OLMAK DEMEK BU İŞE YARAMIYOR ÇİRKEFLİK YAPSAM C.H.P YANIMDA OLURMU
Yalan söyle,yolsuzluk yap AKP yanında olsun...
bu adam alevi mi değil mi onu yazsanıza
kaşkana ona atmasaydı o zavallidir yawwwwwwwww
demokrasiye sahip çıkmamdır" dedi. İĞNE BATINCA ACITMIŞ ÇUVALDIZ BATANLAR NE YAPSIN
o vatandaşımızın anasını ağlatırlar aslında ama, seçim yaklaşıyor, alevi vatandaşlarımızdan çekinmişlerdir. şu işe bak ya bakan yumrukluyorsunuz sıradan bir insan değil. başka nasıl yorum yapılabilir ki. bakan yumruklayan Müslüman olsun, ateist olsun, rum olsun, laz olsun kürt olsun bişey değişmez suç suçtur
HAPİSE GİRSELER ACIRIM.
SERBEST KALACAK TABİİİ.
Diğer Haberler