HABER

'BP kuyusu fiilen ölü'

Meksika Körfezi'nde Amerikan tarihinin en büyük çevre felaketine neden olan BP kuyusunun tamamen kapatıldığı açıklandı.

'BP kuyusu fiilen ölü'

Amerika Birleşik Devletleri'nde yetkililer, Meksika Körfezi'nde Amerikan tarihinin en büyük çevre felaketine neden olan petrol kuyusunun tamamen kapatıldığını açıkladı.

Operasyondan sorumlusu, Amiral Thad Allen, kuyunun artık fiilen ölü olduğunu söyledi.

Başkan Obama gelişmeyi önemli bir dönemeç olarak niteledi, ve zarar görenlerin yaralarını sarmanın, büyük hasar gören bölge halkı için yaşamı yeniden kurmanın kolay olmayacağını söyledi.

Deepwater Horizon adlı kuyuda nisan ayında meydana gelen patlamada 11 işçi hayatını kaybetmiş, denize milyonlarca varil petrol sızmıştı.

Uzun çabaların ardından sızıntıyı durduran BP, son olarak dün 1500 metre derinlikteki kuyunun girişine son kez çimento pompaladı.

Deepwater Horizon adlı petrol platformunda 20 Nisan'da meydana gelen patlamada 11 kişi ölmüştü.

Platform daha sonra çökerken, bağlı olduğu kuyudan denize petrol yayılmaya başlamıştı.

15 Temmuz'da kuyunun başına bir kapak yerleştirildi. Bu tarihten beri BP, kuyuyu tamamen kapamaya çalışıyordu.

Bu süre içinde denize milyonlarca varil petrol yayılırken, sızıntı, Amerikan kıyılarındaki doğal yaşama ve balıkçılığa büyük zarar verdi.

Amerikalı yetkililer, bunun ülke tarihinin en büyük çevre faciası olduğunu söylüyorlar.

Obama: Dönüm noktası ABD Başkanı Barack Obama, bunun bir dönüm noktası olduğunu söyledi ve facianın kurbanlarına yardım için çaba harcamaya devam edeceklerini söyledi.

BP, facianın kurbanlarına yardım için 20 milyar dolarlık bir fon oluştururken, BP'nin İcra Kurulu Başkanı Tony Hayward istifa etmek zorunda kalmış, kazanın ardından derin denizlerde petrol arama izinleri askıya alınmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön