HABER

BTK Başkanı uyardı: WannaCrypt0r virüsü hastalık gibi yayılacak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, dünyayı kasıp kavuran WannaCrypt0r virüsünün hastalık gibi yayıldığını belirterek, "Önümüzdeki günlerde bu ve benzeri birçok virüs bu şekilde yayılma potansiyeline sahip" dedi. Sayan, Türkiye'nin siber güvenliğini en üst noktada tutmasını istediklerini dile getirerek, yüksek standartlı teknolojiyle donatılmış haberleşme sektörü için çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti.

Sayan, BTK'da düzenlenen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, "Önümüzdeki günlerde bu ve benzeri birçok virüs bu şekilde yayılma potansiyeline sahip. USOM ve BTK'daki arkadaşlarımızın çalışmasıyla büyük zarar ve ziyanın önüne geçildi. Arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum" diye konuştu.

WANNACRY VİRÜSÜNÜN ARDINDAKİ KİŞİLERİN ANA DİLİNİN ÇİNCE OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Flashpoint adlı güvenlik şirketinin analizi, WannaCry virüsünün ardındaki kişilerin ana dilinin Çince olduğunu ortaya çıkardı. Bu ay başında yüzlerce ülkeyi ve yüz binlerce bilgisayarı etkileyen WannaCry adlı fidye yazılımının ardında Çinlilerin olduğu düşünülüyor.

Flashpoint'in incelemesi, 28 dilde fidye notu olduğunu ortaya çıkardı. Şirketin raporunda, Çince notların tarzı ve akıcılığının yanı sıra, diğer dildeki mesajlardan uzun oluşunun, yazarın Çinli olduğu konusundaki düşünceleri güçlendirdiğine yer verildi.

İngilizce notlar bir makine çevirisine göre daha akıcı bulunurken, dilbilgisi hatalarının sayısının "zaman azlığına" ya da kişilerin "ana dili olmayışına ve muhtemelen kötü bir İngilizce eğitimi almalarına" bağlandı.

Diğer dillerdeki fidye notlarının İngilizce'den Google Translate ile tercüme edildiği belirtilirken, daha önce Google güvenlik araştırmacısı Neel Mahta'nın analizi, hacker'ların Kuzey Koreli olma ihtimallerinin ağır bastığını gösteriyordu.

Nehta, WannaCry'ın eski sürümlerinden birisindeki kodun Kuzey Kore hükümetiyle bağlantılı olduğu bilinen Lazarus Group adlı hacker grubuna ait olduğuu keşfetmişti.

Lazarus'un Kuzey Kore'yle bağları bilinse de, Çin'de bir ayakları olmadığı düşünülüyor.


Geri Dön